Skip to footer
Saada vihje

ÜLEVAADE Äkki tegi Norra Eestile sama, mida Brasiilia 16 aastat tagasi?

Eesti poolkaitsja Rocco Robert Shein kantseldab maailma ühte kardetumat ründajat Erling Haalandit (paremal). Olukorda jälgib Sander Berge (vasakul).

2009. aastal tähistas Eesti jalgpall oma 100. sünnipäeva uhke maavõistlusega, kui A. Le Coq Arenal kohtuti viiekordse maailmameistri Brasiiliaga.

Peaaegu 16 aastat hiljem meenutatakse toda matši eelkõige läbi brasiillaste toonase suurima staari Kaká, kes esmalt linnas jalutades ära eksis ja siis platsi peal pallist ilma jäi (röövijaks Sander Puri, keda see episood saatis karjääri lõpuni).

Hoopis vähem on meeles Eesti – Brasiilia kohtumise skoor, sportlik sisu ja tagajärg. Skoor oli Eesti 0:1 kaotus (ainus värav 44. minutil Luis Fabia­nolt). Sisuks oli Tarmo Rüütli juhendatud sinisärkide küpsuseksam maailma absoluutse etalonmeeskonna vastu. Eksam läbiti edukalt, sest mängu eel kõlanud kartused häbisse jäämisest osutusid läbinisti valeks.

Tavaline vaatepilt: Eesti ja Brasiilia jalgpallikoondiste sõpruskohtumises keesid mängijate tunded tihtipeale üle. Pildil on punase kaardi teeninud Dmitri Kruglov (sinises) sattunud vihaste brasiillaste piiramisrõngasse.

Eesti andis Brasiiliale väga väärika lahingu, mis silmanähtavalt kasvatas meeskondlikku selgroogu ja enesekindlust. Paar kuud hiljem alistati Lillekülas kõigi jahmatuseks Belgia 2:0 ning 2010–11 mängitud EM-valiksarjas jättis Eesti selja taha Serbia, Sloveenia ja Põhja-Iirimaa ning jõudis sõelmängudele ehk Euroopa 20 parema sekka.

Eesti koondise sihiks on 2028. aasta EM

Just too mäng Brasiiliaga tuli meelde, seedides esmaspäeva õhtul A. Le Coq Arenal peetud MM-valikmängu, mille Eesti kaotas 0:1 Erling Haalandi 62. minuti värava tõttu. Eesti võitluslikkus, kaitsetahe, nutikus ja tähelepanelikkus panid suurfavoriidi parajasse plindrisse, kust nad pääsesid tänu maailma ühe hinnatuma ründaja meisterlikkusele.

Ilus kaotus? Ei, sest nendega lõpevad kangelaslikkusest pakatavad teekonnad. Ent Lillekülas ei lõppenud esmaspäeval mitte midagi. Käimasolev MM-valiksari ongi mõeldud meeskonna ehitamiseks. Sellele viitab ka mullu peatreener Jürgen Henniga sõlmitud leping, mis kestab 2027. aastani.

 

11 577

​pealtvaatajat jälgis esmaspäeval A. Le Coq Arenal Eesti – Norra jalgpalli MM-valikmängu. Tegemist on 2025. aasta Eesti seni suurima spordipublikuga.

Tulemust on vaja näidata 2026 sügisel Rahvuste liigas ja 2027 EM-valiksarjas, et püüda kohta 2028. aasta EMile, kuhu pääseb teatavasti 24 koondist. MMil on Euroopal kohti 16 ja nende sekka mahtumine väikeriigile väga keeruline. Meenutades Euroopa jalgpalli viimase 10 aasta sähvatajaid – Albaania, Põhja-Makedoonia, Gruusia –, siis nende lavaks on olnud ikka just EM.

Küll aga võis esmaspäeval A. Le Coq Arenal alata midagi uhket ja meeldejäävat. Norra meeskonna algrivistusse kuulus neli Inglismaa Premier League’i, kaks Saksamaa Bundesliga, kaks Hispaania La Liga, üks Itaalia Serie A, üks Hollandi Eredivisie ja üks Inglismaa esiliiga Championshipi mängija. Ent nagu 2009 Brasiiliaga kohtudes, suutis Eesti meeskond ka nüüd anda vastase staaride paraadile väärika lahingu.

Sappinen: meie maja kerkib

«Lõime posti, lõime latti. Oli veel sibinat-sabinat. Sellise kvaliteediga vastase vastu tuleb kannatlikult oodata oma võimalusi ja kaitses väga kõvasti tööd teha. Seda me tegime,» sõnas ründaja Rauno Sappinen mängu järel ETV-le. «Nüüd on vaja veel natuke kannatlikkust. Absoluutselt iga mees, kes väljakul käis, jättis endast sinna kõik. Kaotus teeb kurvaks, aga see on maja ehitamises järgmine faas, mis tuleb valmis saada, et tulevikus paremaid tulemusi saavutada.»

 

Jürgen Henn

Norra vastu väljakul nähtud meeskond polnud kahe päeva, vaid terve aasta töö.

Eesti jalgpallikoondise peatreener Jürgen Henn

Norra peatreener Stale Solbakken tõdes kohtumise järel, et tema hoolealused maksid lõivu kolm päeva varem neljakordse maailmameistri Itaalia vastu saavutatud 3:0 võidu eest, mis oli nõudnud nii palju füüsilist ja vaimset energiat, et esmaspäevaseks mänguks Eestiga olid paagid tühjad.

Samas tunnustas valikgruppi täiseduga juhtiva Norra juhendaja oma kolleegi Henni tööd. «Eesti on asetanud lati enda jaoks kõrgele. Ning kui nad mängivad hästi, siis on selle tulemusel nähtav jalgpall päris hea. Eesti peatreener teeb õigesti, et ei istu üksnes kaitses, vaid proovib ka mängijaid arendada. Ütlesin talle ka pärast mängu, et kui ta leiab tasakaalu mängijate arendamise ja selle, mis ta praegu teeb, vahel, siis võib Eestit oodata helge tulevik.»

Pärast võitu vastaseid kiitvaid peatreenereid tasub jalgpallis alati võtta kahtlustava koefitsiendiga, sest nii saab juhendaja ju suurendada enda meeskonna äsjast saavutust. Ning kuna Norra põhirivaal I valikgrupis väljajagatavale otsepääsmele on endiselt Itaalia, kellega Eestit ootab ees kaks mängu, rõõmustaks Solbakkenit väga, kui sinisärgid suudaksid saapamaalt punkte röövida.

 

Paskotši väärikas duell Haalandiga

​Eesti jalgpallikoondis kaotas kodus MM-valikmängus Norrale 0:1. Keskkaitsja Maksim Paskotši pidi suure osa ajast mürama Manchester City superstaari Erling Haalandiga ega jäänud hätta.

195 cm pikk norralane on oma gabariitidega kollitanud mitmeid maailma tippkaitsjaid, piltlikult öeldes visates neid vasakule ja paremale.

Tema klass pääses maksvusele ka Lillekülas, kui ta lõi 62. minutil mängu ainsa värava. Paskotši blokeeris esimese löögi, aga pall põrkus niivõrd õnnetult latti, et Haaland sai selle meetrilt tühja väravasse lükata.

«See näitabki mängija klassi, kui talle piisab ühest võimalusest. Tal tekkiski ainult üks moment, aga ta lõi selle ära ja nad võitsid,» lausus 22-aastane Paskotši pärast mängu.

Lõviosa mängust oli Haaland ootamatult varjus. Eesti koondise keskkaitsjad Paskotši ja Märten Kuusk said temaga üks ühele võitlustes väärikalt hakkama. Eriti eredalt paistis silma Paskotši, kes võitles suure ja tugeva Haalandiga nagu võrdne võrdsega, seda eriti just õhus.

«Kuidas öelda… Kui ma vaataks mängu, siis ei ütleks, et tema mängib Manchester Citys ja mina Šveitsi kõrgliigas üleminekumänge,» sõnas Paskotši muigega. Marko Susi

Aga mängijapäevil aastakese Eesti kõigi aegade parima väravaküti Andres Operiga Taani tippklubi Aalborgi ridadesse kuulunud Solbakkeni sõnad leidsid kinnitamist ka teiste asjaosaliste poolt. «Ausalt öeldes mängis Eesti tõesti hästi ja üllatas meid,» nentis RB Leipzigi mängija Antonio Nusa. «Öelda Norra vastu, et sul oli kolm väga head võimalust... See näitab, et oleme arenenud,» sõnas Eesti keskkaitsja Märten Kuusk.

Suurepärane meeskonnavaim

Peatreener Henn võttis tema meeskonnale osaks saanud kiituse vastu, ent rõhutas samas, et rahuloluks on veel vara. «Kui hinnata kohtumist ainult ühe-kahe otsustava momendi järgi, siis võib jõuda väga valede järeldusteni. Seekord samamoodi – me ei tohi liialt pilvedesse tõusta, sest meeskond on ikkagi pettunud,» lausus Henn.

Norra mängijate kõrgem individuaalne meisterlikkus suudeti väljakul kinni traageldada. «On vaja mängijatesse uskuda. Mängijatel endil on vaja uskuda. Pluss on vaja taktikaliselt õnnestuda. Norra vastu väljakul nähtud meeskond polnud kahe päeva, vaid terve aasta töö,» sõnas Henn.

 

Jalgpalli MM-valiksari

I-alagrupi juunikuu mängud:

Eesti – Iisrael 1:3 (31. Käit – 39., 49. Biton, 90 pen Abu Fani), Norra – Itaalia 3:0, Itaalia – Moldova,

Eesti – Norra 0:1 (62. Haaland).

I-alagrupi tabeliseis:

Norra 12 punkti (4 mängust),

Iisrael 6 (3), Itaalia 3 (2), Eesti 3 (4), Moldova 0 (3).

Septembri mängud:

Itaalia – Eesti, Moldova – Iisrael, Iisrael – Itaalia, Norra – Moldova.

Süsteem: võitja tagab koha 2026. aasta MMil ja teise koha omanik pääseb sõelmängudele.

Solbakkeni tõdemus, et tema meeskond oli lõpus füüsiliselt hädas, oli Henni meelest Eestile korralik kompliment. «Ühtlasi näitab see, kui palju energiat võib koduseinte toetus juurde tuua. Meeskond teenis selle muidugi ka välja. Vastase peatreeneriga arutasime pärast lõpuvilet põgusalt kohtumist. Ta õnnitles meid hea mängu eest ja soovitas, et me mingi hinna eest oma meeskonnavaimu (team spirit) ei kaotaks, sest see olevat suurepärane,» rääkis Henn.

Mida arvab Henn Solbakkeni hinnangust, et kui Eesti meeskond suudab leida tasakaalu praeguse mängustiili ja mängijate arendamise vahel, võib neid oodata igati helge tulevik? «Olen nõus,» kostis Eesti peatreener.

Ja miks ei peaks!? Henn on nüüd meeskonda juhendanud kuues koondiseaknas ja 12 ametlikus kohtumises. Reedene 1:3 kaotus Iisraelile oli edasiminek võrreldes märtsis näidatuga ning esmaspäevane 0:1 Norraga jällegi võrreldes reedega.

Sama pühendunult jätkates peaksid paranema ka tulemused, sest Eesti noor meeskond (algrivistuses viis meest 23-aastased või nooremad) saab praegu aken-aknalt ja mäng-mängult küpsemaks.

Kommentaarid
Tagasi üles