Probleem nr 1: Kuidas valida õige suurus?
Ei ole kerge valida kellelegi teisele õige suurusega jalanõud, sest katsu sa aru saada, mida teine inimene tunneb. Nii nagu täiskasvanule kinga ostes, tuleb ka lapsele jalanõud proovides uurida, kui palju on jäänud ruumivaru kõige pikema varba otsast kuni jalatsi otsani.
Ruumivaru mõõda nii:
- Pane jalats jalga, seo paelad kinni
- Tee poolkükk ja tõuse püsti tagasi
- Nüüd katsu, kui palju on pikimast varbast jalatsi otsani ruumi.
Üldjuhul peetakse ideaalseks, kui jooksusussi jääb vähemalt 0,5 – 1cm suurune varu. Laste puhul on kõige parem, kui jätta varu pigem 1 cm, et arvestada ka lapse jala kiiret kasvu.
Kas valida lapsele toestusega jooksusussid?
Jalavõlv areneb lastel kõige hoogsamalt 3-10 eluaasta vahel. Enne seda on jalavõlvi alune rasvkude veel täies ulatuses taandarenemata ja päris üheselt sel hetkel väita ei saa, kas jalga on mõistlik aktiivselt toetada või mitte. Samas kui silmaga on näha, et jalavõlv kipub liiga kiiresti "ära vajuma" või on väga madal, on vajalik suurema koormustega treeningutel kasutada stabiilsemaid spordisusse, et liigutused oleksid kontrolli all ja ei tekiks jalalaba kõõluste ja hüppeliigese liigset venitust. Kindlasti võib nõu küsida ka spetsialistilt.
Milline suss valida jäiga jala või madala võlvi korral?
Suuremal osal alla 10 a. lastest on pigem tegemist ülepronatsioooni ehk madalduva võlviga. Üldjuhul on nii, et jäik jalg nõuab pehmet sussi ja madalduva võlviga jalg vajab suhteliselt pehmet, aga siseküljelt toestatud stabiilsemat sussi.