Ronaldo värav viis Portugali poolfinaali

Cristiano Ronaldo lõi mängu ainsa värava
Cristiano Ronaldo lõi mängu ainsa värava Foto: SCANPIX

Jalgpalli EM jätkus pärast ühte puhkepäeva täna veerandfinaalidega. Esimeses paaris läksid vastamisi Tšehhi ja Portugal ning 1:0 võidu võttis Portugal. Otsustava värava lõi 79. minutil peaga Cristiano Ronaldo.

Tšehhi - Portugal 0:1

Värav: 79. Cristiano Ronaldo

Algkoosseisud:

Tšehhi: Petr Čech, Theodor Gebre Selassie, Tomaš Sivok, Michal Kadlec, David Limbersky, Tomaš Hübschman, Jaroslav Plašil, Petr Jiraček, Vladimir Darida, Vaclav Pilar, Milan Baroš

Portugal: Rui Patricio, João Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrão, Raul Meireles, Miguel Veloso, João Moutinho, Nani, Helder Postiga, Cristiano Ronaldo

Mäng on alanud!

1 min

Tšehhi teenib esimese nurgalöögi

2 min

Tsenderdus aga ebaõnnestub

4 min

Tšehhi on alustanud väga aktiivselt

7 min

Postiga katse tsenderdada ebaõnnestub

7 min

Jiraceki löögi järel saab Tšehhi taas nurgalöögi

10 min

Limberskyl ja Nanil on teineteisele ütlemist

11 min

Portugali nurgalöök lüüakse kindlalt kaitsjate poolt minema

12 min

Nani ohtliku tsenderduse lööb Sivok nurgalöögiks

12 min

Cech püüab Nani löögi

14 min

Keskkaitsja Kadleci pika soolo järel tuleb värava ette ka ohtlik tsenderdus, kuid Portugali kaitsjad suudavad palli minema lüüa

15 min

Tšehhi teenib nurgalöögi

17 min

Ja kohe teisegi, kuid mõlemal korral lüüakse pall minema

18 min

Darida ohtlik sööt lendab napilt Baroši jala eest läbi

18 min

Jälle nurgalöök Tšehhile

20 min

Omakorda Portugalil nurgalöök

21 min

Baroš tsenderdab ohtlikult, kuid lõpuks teevad tšehhid ise vea

24 min

Coentrao riputab kerge rikošeti abil palli tagumise ristnurga suunas, kuid Cech püüab

25 min

Postiga leiab terava sööduga Ronaldo, Cech tõrjub tugeva löögi, aga enne vilistab kohtunik Howard Webb Ronaldole vea

26 min

Nani sõidab Limberskyle sisse ja saab kollase kaardi

26 min

Ronaldo nõuab karistuslööki, kuid ei saa seda

27 min

Nüüd saab kollase kaardi Veloso

27 min

Gebre Selassie ohtliku tsenderduse löövad kaitsjad raskustega puhtaks

31 min

Postiga üritab välisküljega lüüa, Cech püüab

32 min

Nurgalöök Portugalile

33 min

Ronaldo käärlöök lendab väravast mööda

34 min

Nüüd saab Ronaldo proovida karistuslööki, kuid ka see on ebatäpne

38 min

Helder Postiga tõmbab reielihase ära ja on sunnitud mängust lahkuma

39 min

Postiga asemele tuleb Hugo Almeida

43 min

Nani kukub kastis ja nõuab penaltit, kuid Webb seda ei anna

45 min

Ronaldo lööb posti!

45 min

Ronaldo mängib endale palli suurepäraselt ette ja mängib kaks kaitsjat üle, kuid tabab posti

Avapoolaeg on lõppenud!

Teine poolaeg on alanud!

46 min

Terav sööt Meireleselt ja Almeida lööb viielt meetrilt üle

48 min

Ronaldo karistuslöök tabab müüris seisva Baroši kätt ja Ronaldo saab uuesti lähemalt proovida

49 min

Ronaldo tabab uuesti posti!

54 min

Meireles annab Ronaldole hea läbisöödu, kuid Ronaldo kiirustatud löök lendab üle

55 min

56 min

Veel üks nurgalöök

56 min

Meireles lööb kaugelt, kuid kõrgelt üle

58 min

Nani hea löök, ent Cech tõrjub

59 min

Nani tsenderduse järel lööb Almeida peaga palli väravasse, kuid suluseisust

59 min

Almeida võinuks jätta palli tema taga seisnud Ronaldole, kes polnud suluseisus

60 min

Pilar teeb suurepärase soolo, kuid ei suuda siis sööta palli ihuüksi värava ees ootavale Barošile

60 min

Darida lahkub ja tema asemele tuleb Jan Rezek

62 min

Baroš lööb kaugelt, aga lööb üle

64 min

Moutinho võimas kauglöök ja Cechi suurepärane tõrje

65 min

Nurgalöögi lahtimängimise järel lööb Almeida peaga üle

66 min

Cech tuleb kaugele välja, tõrjub, kuid temaga kokku põrgates saab viga Kadlec

72 min

Ronaldo trikitamise järel lööb Meireles karistusalast kõrgelt üle

75 min

Kadlec saab Nani teravale löögile varba vahele ja pall lendab üle

77 min

Nani üritab lüüa ette posti, kuid Cech on valvel

78 min

Patricio püüab Baroši nina eest Jiraceki tsenderduse

79 min

1:0 Portugal!

Moutinho tsenderduse järel unustab Gebre Selassie valveta Ronaldo ja Portugali superstaar lööb palli võimsa pealöögiga väravasse

82 min

Cech tõrjub Pereira terava löögi

86 min

Tšehhi vahetab - Hübschmanni asemele tuleb Tomaš Pekhart

87 min

Meirelese kauglöök ebaõnnestub

87 min

Ronaldo kukub kastis, Webb penaltit ei anna

88 min

Portugal vahetab samuti - Meireles välja, Rolando sisse

88 min

Veloso saadab järjekordse kauglöögi taevasse

90 min

Webb annab neli lisaminutit

90 min

Tšehhi teenib veel nurgalöögi

90 min

Ka Cech tuleb karistusalasse!

90 min

Tšehhi lahtimäng ebaõnnestub, kuid ka Portugal ei suuda kaugelt tühjale väravale lüüa

Mäng läbi!

Portugal on EMi esimene poolfinalist

Mõlemad on teatud mõttes juba ennast ületanud – Tšehhit peeti enne turniiri algust osalejate seas üheks nõrgemaks meeskonnaks, kuid pärast avavooru hävitavat 1:4 kaotust Venemaale suudeti oma alagrupp koguni võita. Portugal pääses aga edasi surmagrupiks ristitud nelikust, lükates konkurentsist viimase MMi hõbedameeskonna Hollandi. Sellega jätkati meeldivat traditsiooni – EMil osalev Portugali koondis on alati alagrupist ka edasi jõudnud.

Tšehhide ja Portugali lähiajaloo kuulsaim lahing peeti 1996. aastal EMil samuti veerandfinaalis, kui tšehhid üllatasid portugallasi 1:0 võiduga ja jõudsid hiljem koguni finaali. Mängu ainsa tabamuse eest hoolitses Karel Poborsky ning sellest väravast räägitakse tänase päevani – tšehh tõstis palli kauni kaarega üle Portugali väravavahi Vitor Baia. Huvitava kokkusattumusena pääses Tšehhi ka tookord alagrupist edasi negatiivse väravate vahega, täpselt nagu tänavugi.

Viimati kohtuti omavahel eelmisel EMil, kui Portugal oli alagrupimängus parem 3:1. Toona tšehhide võrku ühe värava löönud Cristiano Ronaldo tõestas suurepärase mängu ja kahe tabamusega Hollandi vastu, et on pärast edukat klubihooaega jätkuvalt tippvormis. Just Ronaldo eestvedamisel on Portugal näidanud suurepärast võimet kiirrünnakuid luua ja realiseerida ning sestap on tšehhide peatreener Michal Bilek lubanud minna mängima kaitsest lähtuvalt. Omad võimalused on aga ka tšehhidel, sest portugallased ise ei ole suutnud senises kolmes mängus oma väravat puutumatuna hoida.

Bilek peab lisaks arvestama, et ei saa algkoosseisu lülitada tšehhide mängumootorit Tomas Rosickyt. Alagrupi teises mängus Achilleuse kõõlust vigastanud Rosicky tegi küll täna meeskonnaga koos trenni, ent on võimeline vaid vahetusmeeste pingilt mängu sekkuma. Portugalil seevastu vigastustega muresid pole.

Eeldatavad algkoosseisud:

Tšehhi: Petr Čech, Theodor Gebre Selassie, Tomaš Sivok, Michal Kadlec, David Limbersky, Tomaš Hübschman, Jaroslav Plašil, Petr Jiraček, Daniel Kolar, Vaclav Pilar, Milan Baroš

Kohtumine algab Varssavis kell 21.45 ja Postimees teeb sellest tekstipõhise otseülekande.