Saada vihje

Londoni OMi suured duellid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: Repro

Usain Bolt – Yoahn Blake


Pekingi olümpiamängudel kolm kuldmedalit võitnud ja kolm maailmarekordit püstitanud jamaicalane Usain Bolt kirjutas ennast selle saavutusega igaveseks olümpiamängude ajalukku. Londonis on tema eesmärk seista taas kolmel korral poodiumi kõrgeimal astmel ja saada tõeliseks kergejõustikulegendiks.

Siiski ei ole kõik tema vaatevinklist nii roosiline – esmalt on sprindikuningat seganud OMi eel vigastused ja lisaks on talle kaasmaalase Yohan Blake’i näol sirgunud väga vihane konkurent.

Tänavuse hooaja kulg ja tulemused (Blake alistas Bolti Jamaica koondise katsevõistlustel nii 100 kui ka 200 m jooksus ja ka hooaja edetabelis on Blake mõlemal alal tänavu esinumber ning Bolti valdusesse on jäänud teine positsioon) võiks soosikukoorma panna isegi Blake’i õlgadele, kuid Bolt on ikkagi Bolt ja tema nimi on suurem kui ühegi konkurendi tulemus.

Lõpuks veel meenutus eelmise aasta Daegu kergejõustiku MMi 100 m jooksu finaalist, kus Bolt tegi valestardi ja pidi pettunult raja äärde jääma ning vaatama, kuidas Blake esimesena üle finišijoone tuiskas.

Ashton Eaton – maailmarekord

Olümpiamängudel on eestlaste jaoks tihtipeale olnud üheks oodatumaks alaks kümnevõistlus, mis on meile pakkunud ka medalirõõmu. Londonis ei ole küll ühtegi Maarjamaalt pärit sportlast stardis, kuid siiski tasub kõikidel spordisõpradel ennast 8. ja 9. augustil teleri ette sättida, sest helesinise ekraani vahendusel võib osa saada millestki erakordsest ja enneolematust.

24-aastane ameeriklane Ashton Eaton on viimastel aastatel tõusnud kergejõustikumaailma üheks säravamaks täheks ja ilmselt ei kahtle keegi, et Eaton teenib Londonis kümnevõistluses kuldmedali. Rohkem pakub spordisõpradele aga huvi, millise punktisumma talendikas ameeriklane lõpuks kogub.

Juunis Eugene’is peetud USA katsevõistlustel sai Eatonist läbi aegade teine inimene, kes suutnud koguda üle 9000 punkti – tema toonane lõpptulemus 9039 silma on (veel) kehtiv maailmarekord.

Enda käes samuti seitsmevõistluse maailma tipptulemust hoidev Eaton on seejärel näidanud, et Eugene’is püstitatud rekord ei ole kindlasti veel tema võimete lagi.

Michael Phelps – Ryan Lochte

Pekingi olümpiamängudel Usain Bolti kõrval kõige rohkem pilke püüdnud USA imeujuja Michael Phelps on tulnud Londonisse plaaniga kirjutada oma nimi veelgi võimsamalt spordiajalukku.

Neli aastat tagasi võitis Phelps OMil kaheksa kuldmedalit – tegemist on läbi aegade absoluutse rekordiga. Koos Ateenas võidetud autasudega on tal ette näidata aga 14 kuldmedalit, mis on samuti rekordiline saavutus. Kokku on ameeriklasel aga 16 olümpiamedalit ja selle näitajaga jääb ta alla vaid NSVLi võimlejale Larissa Latõninale, kes võitis karjääri jooksul 18 OM-medalit.

Londonis tuleb Phelps starti seitsmel alal ja suure tõenäosusega Latõnina rekord ka langeb. Palju kõneainet pakuvad ka praegused konkurendid ja eriliselt oodatakse 2. augusti õhtut, kui kavas on 200 m kompleksujumine ja Phelpsi alistamise on eesmärgiks võtnud kaasmaalane ja hea sõber Ryan Lochte. Niisugune siht on Lochtel ka poole pikemal distantsil.

Kui Londonis tõenäoliselt kuuel distantsil võistleval Lochtel õnnestub Phelps kahel korral alistada, võib just tema tõusta olümpiabasseini kuningaks.

USA korvpallikoondis – muu maailm

«Tean Angolast ainult seda, et nad on suures jamas.» 1992. aasta Barcelona olümpiamängudel oli USA korvpallikoondise ülekaal nii suur, et nende tähtmängija Charles Barkely võis endale sellist sõnavõttu lubada. Seejärel on muu maailma tase kõvasti tõusnud ja enne turniiri võib ameeriklasi küll lugeda favoriitideks, kuid kuldseid medaleid neile veel kaela riputama ei hakata.

Suur tagasilöök tabas USA koondist 2004. aasta Ateena OMil, kui turniiri käigus tuli vastu võtta mitu kaotust ja lõpuks tuli neil leppida pronksmedalitega. Olümpiavõitjaks krooniti toona Argentina.

Neli aastat tagasi toimunud Pekingi OMi eel tehti eelnevast õiged järeldused ja Dwyane Wade’i, Kobe Bryanti ning LeBron Jamesi juhtimisel võideti olümpiakuld. Kaks aastat tagasi toimunud MMil võeti taas maksimum, kui Kevin Duranti eestvedamisel tuli USA 16-aastase pausi järel jälle ka maailmameistriks.

Londonis loodetakse Jamesi, Bryanti ja Duranti abil taas kerkida pjedestaali kõrgeimale astmele, kuid eelkõige tuleb neil karta Euroopa Dream Teamiks ristitud Hispaaniat. Oma sõna tahavad säravaimate medalite jagamisel kindlasti sekka öelda veel Prantsusmaa, Argentina, Venemaa ja Leedu.

Hiina – USA

Olümpiamängude ajal ja järel pakub palju kõneainet üldine medalitabel ning riigid saavad seeläbi ennast teistega võrrelda. Kui eestlastele pakuvad lisaks enda autasudele huvi ka meie lähinaabrite soomlaste, lätlaste ja leedulaste medalid, siis loomulikult käib ka terav heitlus tabeli tipus.

Nii nagu Pekingi olümpiamängudel jagavad ka Londonis tõenäoliselt kaks esimest kohta omavahel Hiina ja USA. Kui Pekingis kogusid ameeriklased 107 ja hiinlased täpselt 100 medalit, haaras üldises tabelis esikoha siiski Hiina, sest kuldseid autasusid oli neil 51 ning nende suurimal rivaalil 36.

Pekingi OMi puhul räägiti hiinlaste koduväljakueelisest ja seetõttu leidsid paljud, et suur kuldmedalisaak tuli tänu koduseinte toetusele. Londoni olümpiamängude kohta on legendaarne USA kergejõustiklane Carl Lewis juba leidnud, et Londonis tunnevad ameeriklased ennast väga koduselt ja see annab eelise omakorda neile.

USA on suveolümpiamängudel olnud läbi aegade kõige domineerivamaks jõuks (kokku on võidetud 2296 medalit, teisel kohal on selles tabelis NSVL 1010 autasuga), kuid Hiina on medalitabelite tippu tõusnud alles viimastel kümnenditel – 1988. aasta Souli OMil korjati «vaid» viis kuldmedalit ja üldises tabelis oldi 11. kohal.

Tagasi üles