Selles küsimuses kuulume erinevatesse pooltesse. Leian, et peab eksisteerima mingigi plaan ja kui näiteks olümpial jäädakse medalita, tuleb põhjalikult analüüsida, mis on meie spordisüsteemis valesti. Tegelikult loevad ju medaleid ka USA, Suurbritannia ja teised, ning see on neile oluline.
Medali lugemisel võib olla suur vahe. Kui seda teeb ajakirjandus, on see normaalne, kui valitsus, siis seda ei pea ma normaalseks. Me võime medaleid lugeda, kuid me ei saa võimutasandil kedagi karistada, kui neid ei tulnud.
Kuid kas riigi spordisüsteem ja olümpiatel võidetud medalid pole omavahel seotud? Kui tulemusi pole, tuleb süsteemi muuta ja see peaks olema valitsuse ülesanne. Rahva enesehinnangu parandamiseks ja noortele eeskujude tekitamisel oleks medalite võitmine väga kasulik.
Küllap ta ongi kasulik, kui riigile medalid tulevad. Kui aga hakkame medalite võitmist üle tähtsustama, võib see viia mitmete kuritarvitamisteni, mis oleks justkui riigi poolt soositud või mõne riigi poolt isegi finantseeritud. See ei kuulu ausa mängu juurde ja pole demokraatlikus ühiskonnas aktsepteeritav.
Olümpia valguses on hea vaadata Eesti sporti laiemalt. Oleme justkui paigal tammumas ja võib öelda, et tervikuna on asjad üsna halvasti.
Minule küll nii ei paista. Eestlaste sportimine on tõuteel, seda näitavad uuringud ja meie tippmassispordiüritused. Kui sõita rattaga või rulluiskudega, võib näha väga palju harrastajaid ja see on väga hea.
Ma ei kuulu nende inimeste hulka, kes arvavad, et tippsport on püramiidilaadne nähtus – mida laiem alus, seda kõrgem tipp –, sellisel juhul peaksid kõik tiitlivõistluste medalid kuuluma Hiinale. Tippsportlast ei huvita, kui lai on ala kandepind, vaid see, kas tal on eeskujusid, hea treener ja võimalus ala harrastada. Olümpiamedaliteni on jõutud tänu jäägitule pühendumisele ja fanatismile, mitte ala kandepinnale.
Näiteks Kristina Šmigun-Vähi, kelle isa ja ema olid väga head suusatajad. Koos oma õega kasvas ta perekonnas, kus elati suusatamisele ning vaevalt neid huvitas, mitu tuhat inimest veel sellega tegelevad. Või võtame Ants Antsoni – palju oli meil kiiruisutajaid enne või pärast teda. Inimene lihtsalt võttis kätte ja hakkas Arbi järvel uisutama ja treenis end lõpuks olümpiavõitjaks.
See on siiski jäämäe tipp. Paraku pole siiani efektiivseid lahendusi treenerite palgaküsimusele ja noorsportlaste üleminekuperioodi sujuvamaks muutmisele.
Olen klubispordi toetaja ja usun, et sellele süsteemile üleminek oli õige samm. Paraku oleme jäänud poolele teele pidama. Paratamatult tekkisid alguses pisikesed, ühe treeneri kesksed klubid, kuid meil pole paljud neist suutnud kasvada, vaid jäänudki sellele tasemele.
Õiges klubis on ühendatud lapsed, harrastajad, saavutussport ja veteranid. Vaadake kas või siin Inglismaal toimuvat – veteranid, kes ei saa enam ise sportida, kuid soovivad olla asja sees edasi, lähevad värvivad kas või staadioni piirdeid või vahetavad värava eest murukamara. Eestis põlvkondade järjepidevus puudub, sest ühe treeneri klubis tegutsevad tavaliselt vaid üksikud vanuseklassid ja see ei ühenda inimesi lastest pensionärideni.
Lisaks ei peaks klubid jääma ühe ala keskseks. Näiteks Saksamaal on Tartu-suguses linnas ühes spordiklubis võimalik harrastada 30 spordiala ning sellest tekibki sünergia ja avaramad võimalused. Treenerite palkade küsimus on selge – klubid peavad olema nii elujõulised, et suudavad treenereid tasustada.
Teie jutt annab selge signaali, et spordikoolide tagasitulekut te ilmselt ei poolda.
Tartu linnapeaks olemise ajast on mul mälestusi spordikoolidest ja need pole kõige meeldivamad.
Tuleme lõpetuseks tagasi olümpiaradadele. Külma sõja perioodil oli kõik olümpiaga seonduv väga poliitiline. Tänapäeval enam seda probleemi ei eksisteeri, kuid nüüd näib kõik jälle liiga kommertslik. Kumbki tahk ei haaku olümpia algse mõttega.
Olümpiamängude korraldamine on muutunud järjest kallimaks ning selleks, et raha kokku saada, tuleb teha koostööd sponsoritega. Tegelikult on ju kommertsiaalsuse tõusus ka palju positiivsest – kui korraldamine oleks vaid valitsuste õlul, jääks olümpia ainult ülisuurte riikide pärusmaaks.
Sebastian Coe korraldatud Londoni mängud on tunduvalt ökonoomsemad, kui mõned varasemad olümpiad, kus kontseptsioon oli püsirajatiste keskne. Siin on aga paljud areenid ajutised ja kergkonstruktsioonidest – need ei jää kunagi tühjaks, vaid võetakse lahti ja püstitatakse kusagil mujal. See pole küll ametlik info, aga olen kuulnud, et näiteks korvpalli hall võidakse uuesti püstitada Riias.
Suund ökonoomsusele ja kokkuhoiule annab ju ka Eesti-sugusele väikeriigile võimaluse korraldata kunagi mõnda tõsist tiitlivõistlust. Olümpia on seejuures mõistagi ebareaalne mõte.
Viimasel ajal on trend, et mitu riiki korraldavad võistluse koos. Usun, et mõne teise riigiga koostöös võiksime pretendeerida näiteks jalgpalli EMi korraldamisele. Sama mõte kehtib muude spordialade kohta. Ilma koostöö ja kommertslikkuseta ei saa väikeriik seda lubada.