Keenia sai Tallinna maratonil kaksikvõidu, Vallimäe tuli Eesti meistriks

Viljar Vallimäe
Viljar Vallimäe Foto: Margus Ansu

Tallinna maratonil sai kaksikvõidu Keenia, parima eestlasena lõpetas Viljar Vallimäe kolmandana, tulles ühtlasi ka maratonis Eesti meistriks.

Maratoni võitis ajaga 2:15.21 John Kipkemoi Kirui ning teine oli Hosea Kipkemoi Kiplagat ajaga 2:18.57.

Poolmaratoni Eesti meister Viljar Vallimäe lisas auhinnakappi ka maratoni Eesti meistritiitli, finišeerides ajaga 2:21.27. Vallimäe parandas sekundiga oma isiklikku rekordit.

Mullust Eesti meistritiitlit kaitsma tulnud Kaupo Sasmin lõpetas täna isikliku rekordi 2:26.53ga, mis andis talle üldarvestuses 4. ja Eesti meistrivõistluste arvestuses 2. koha.

Eesti meistrivõistluste pronksi võitis üldarvestuses kuuendana lõpetanud Kristo Reinsalu ajaga 2:36.06.

Parim naine oli ajaga 2:45.02 15. koha saanud Evelin Talts, kes tuli ka Eesti meistriks. Isikliku rekordiga jooksis hõbedale Egle Mätas (2:57:03) ning kolmanda koha saavutas Liis-Grete Arro (2:59:15). Üldarvestuses olid Mätas ja Arro vastavalt 40. ja 43. kohal.

Poolmaratonil võidutses ajaga 1:06.32 lätlane Ik Girgensons, teine oli 1:08.41ga marokolane Mohamed Hajjy ning parima eestlasena sai Kaur Kivistik 1:09.12ga kolmanda koha.

10 km jooksus sai Eesti kolmikvõidu – esikoha võttis ajaga 30.06 Tiidrek Nurme, 31.12ga oli teine Nikolai Vedehhin ning 31.16ga kolmas Allar Lamp.

Enne võistlust:

Täna joostakse Tallinna maratoni ja Tallinna Sügisjooksu, kuhu on registreerunud rekordilised 18 086 liikumisharrastajat. Maratonile anti start kell 9, 21,1 km distants algab kell 11.30 ning 10 km kell 13.30.

Maratonidistantsil on favoriidid Keenia jooksjad John Kipkemoi Kirui (2:11:49) ja Hosea Kipkemoi Kiplagat (2:14:59). Mullust Eesti meistritiitlit 42,195-kilomeetrisel distantsil läheb kaitsma Kaupo Sasmin (2:28:25), kuid lihtsaks ei tee seda poolmaratoni meister Viljar Vallimäe (2:21:28).

Eesti maratonijooksu meistrivõistlustel on naiste arvestuses stardis tänavu Londonis olümpiamängudel debüteerinud Evelin Talts (2:39:18), Egle Mätas (21,5 km - 1:19:43), Olga Andrejeva (2:54:20) ning Lily Luik.

Maratonidistantsile on registreerunud üle 1700 osaleja. Esindatud on sellised tuntud jooksumaad nagu Keenia, Itaalia, Portugal, Hispaania, USA, Jaapan jm. Arvukalt osavõtjaid on tulemas naaberriikidest Lätist, Soomest, Rootsist  ja Venemaalt.

Poolmaratonis ihkavad kõrget kohta ja tugevat tulemust marokolased Mohamed Hajjy (1:02:00) ja Said Dourmi ning Venemaa esindaja Yuri Vinogradov (1:07:35), kellega konkureerivad Eesti jooksjad Kaur Kivistik (1:05:36), Ilja Nikolajev (1:07:37) ning Taivo Püi (1:07:58).

Naiste 21,1-kilomeetrise distantsi stardis on Venemaa kahekordne (2009 ja 2010) maratonijooksu meister Margarita Plaksina, kelle isiklik tippmark poolmaratonis on 1:16:18. Venelannale pakuvad konkurentsi Läti jooksja Ilona Marhele (1:16:46), Eesti 2011. aasta maratonimeister Leila Luik (1:17:49), umbes 70-kordne Eesti meister Jekaterina Patjuk (1:17:33) ning Annika Rihma (1:20:36).

10 kilomeetri stardis on koos Eesti paremik: Tiidrek Nurme, Nikolai Vedehhin ja Roman Fosti, kellele üritab kandadele astuda Sügisjooksu kahekordne teise koha omanik (2006 ja 2009) lätlane Marius Diliunas.

Naiste arvestuses on eestlannal Liina Luigel (37:42) tugevad konkurendid Leedust: Londoni olümpiamängudel maratoni 2:29:29-ga läbinud Rasa Drazdauskaite (33:16:06), mitmekordne pikamaajooksude Leedu meister  Evelina Usevaite ning Remalda Kergyte, kes möödunud aastal läbis Tallinna maratonil 21,1 km ajaga 1:32:26.