Korvpalliklubide võimalused on kasvanud. Eile oli peatselt uut hooaega alustava Eesti meistriliiga klubide nimekirjas 24 leegionäri. Võrdluseks olgu öeldud, et mulluse hooaja lõpuks oli liigas välismaalasi 16, tunamullu kevadel aga 14.
Leegionäride arv hüppas järsult lakke
Postimees teeb tänavu Eestis mängivatest välismaalastest ülevaate.
Kalev/Cramo: Bamba Fall (tsenter, Senegal), Gary Wilkinson (ääremängija, USA), Derek Glasser (mängujuht, USA), Frank Elgard (tsenter, USA), Ty Abbott (tagamängija, USA), Armands Škele (tagamängija, Läti)
Peatreener Aivar Kuusmaa sõnul sai ta esimest korda komplekteerida meeskonda nagu välistreener – tema käsutuses on vähemalt viis leegionäri ja välisabi jagub igasse liini. Praegu treeningulaagris viibivast meeskonnast puudus tänaseni viimane täiendus Elgard, ent täna õhtuks jõuab temagi kohale.
Kuusmaa sõnul pole Fallist eriti midagi rääkida, kuna tegemist on vana tuttavaga. Wilkinson olevat töökas ja kindel mees ning peatreener usub, et tegemist on hea ostuga. Koos Rait Keerlesega on nad ühel ja samal positsioonil võrdselt tugevad ning see tekitab treenerile meeldivat peavalu.
Mängujuhti valides loodeti tuua sellele kohale pikakasvuline mees, kes suudab ka ise skoori teha. Glasser ei pidavat aga nendele kriteeriumitele vastama, tegemist on klassikalise mängujuhiga, kelle tugev külg on just mängu käivitamine. Selles rollis olevat ta aga väga hea ning Kuusmaa hinnangul muutub iga treeninguga paremaks.
Abbotti kohta ütles Kuusmaa, et tegemist on väga huvitava kujuga, kelle palga ja kvaliteedi suhe on hästi paigas. Samas on teada, et tegemist pole just ülemäära kalli mängijaga. Abbott on kehaliselt tugev ja hea läbiminekuga mängija, kes pole varem Euroopas mänginud.
Praegu on värbamistel joon all, kuid päris selge pole suvel haigestunud Armands Škele saatus. Esialgsete kokkulepete järgi oodatakse ära, millal ta võib taas treeninguid alustada, ning siis otsustatakse, kas lätlane jääb meeskonda või mitte.
Tartu Rock: Egidijus Dimša (ääremängija, Leedu), Ivan Neljubov (tsenter, Venemaa), Justin Ingram (mängujuht, USA)
Pärast esimesi kontrollmänge on peatreener Gert Kullamäe korduvalt rõhutanud, et meeskonnas pole küll superstaare, kuid kokku on saanud hästi toimiv kooslus ning igale positsioonile on võtta kaks võrdset meest. Erilist heameelt valmistab talle eesliin.
Kullamäe sõnul on Dimša kõva töömees ja võitleja, kes ei löö üheski olukorras risti ette. Mehe taset näitab äsja Poola turniiril saadud parima mängija auhind, seejuures möllas mees kerge jalavigastuse kiuste. Väga rahul on peatreener ka Ingramiga, kes paneb tagaliinist mängu hästi käima ja hoiab meeskonda üleval. Nende kahe mehe kohta pole tartlaste juhendajal öelda ühtegi halba sõna – mehed olevat tipp-topp tasemel.
Neljubov, kes seni on oma klubides leppinud marginaalsete rollidega, pole põhitsentriks olemisega veel kohanenud, kuid Kullamäe arvates pole ka vähimatki põhjust häirekella lüüa. Neljast suurest mehest koosnevasse eesliini, kuhu lisaks leedulasele ja venelasele kuuluvad veel ka Vallo Allingu ja Joosep Toome, sobivat Neljubov hästi.
Rakvere Tarvas: Maris Laksa (ääremängija, Läti), Raitis Grafs (tsenter, Läti), Juris Umbraško (tagamängija, Läti), Nikita Makšev (tagamängija, Kasahstan), Clarence Jackson (tagamängija, USA)
Andres Sõbra juhitav Tarvas võtab algavat hooaega väga tõsiselt ja seda tõestab ka värbamispoliitika. Lätist saadi kätte korralikul tasemel kolmik – Umbraško on juba vana tuttav ja Laksa olnud aastaid lätlaste «noor ja andekas». Senistes kontrollmängudes on ta jätnud endast hea mulje. Aastaid Läti koondisse kuulunud Grafs pole küll korvi all nii domineeriv kui mullu sama kohta täitnud Cipruss, ent klassi peaks tal jaguma.
23-aastasel Jacksonil on seljataga korralik ülikoolikarjäär, ent ka vigastusest tingitud pikk mängupaus. Seni ainsa ühise pallitreeningu põhjal on Sõbral temast hea mulje – tegemist on kõva viskajaga. Makševi meeskonda jäämine on küsitav, ent talle antakse veel nädala lõpus kontrollmängudes võimalus. Samal ajal on Sõbral olnud agendiga juttu ka ühest serblasest tagamehest.
Rapla: Sebastian Schüzsler (ääremängija, Rootsi)
Pooleldi eesti verd Schüzsler pallis Raplas juba möödunud hooaja lõpus. Tegemist on ilmselgelt tulevikuprojektiga ning meeskonda oluliselt tugevdavaks leegionäriks on teda vara pidada.
TTÜ: Andrew Arnold (tsenter, USA)
Arnold on TTÜ meeskonna fännidele juba vana tuttav – tegemist pole meeskonna liidriga, vaid paraja Eesti tasemel mängijaga. Meeskonna juhi Heino Lille sõnul sooviks peatreener Tiit Sokk veel kedagi juurde võtta, kuid esialgu seda teed ei minda.
Tallinna Kalev: Emmanuel Okoye (tsenter), Marc Campbell (mängujuht, USA), mister X (ääremängija, USA)
Peatreener Kalle Klandorfi sõnul on Okoye ja Campell jätnud seni hea mulje – iga treeninguga muutuvat nad paremaks. Eestisse saabudes polnud meeste vorm just tipus, ent siin tehtud treeningutega saab asja parandada.
Campbell veetis ülikooliaastad mainekas North Carolina ülikoolis, ent jäi seal statisti rolli. Klandorfi hinnangul suudab ta ise visata, sööta ja läbi murda, ent esialgu ei suuda meeskonnakaaslased temaga igas olukorras kaasa tulla. Campell on aga suur mees, kes vähemalt lauas suudab teha head tööd. Kümmekond lauapalli mängus on tema jaoks tavaline.
Kolmanda leegionärina saabus eile Kalevisse jõuline ääremängija, ent Klandorf ei osanud öelda tema nime. «Ära seda küsi, neil on pikad ja keerulised nimed,» lausus ta.
Pärnu: Augustas Peciukievicius (tagamängija, Leedu), Osvaldas Matulionis (ääremängija, Leedu)
Kui aastaid Leedus töötanud Priit Venest sai Pärnu peatreener, tõi ta endaga kaasa ka mõned Leedu noorema põlvkonna mängumehed. Alguses igasse liini ühe, ent meeskonnaga liitub kolmest vaid kaks.
Peciukievicius pallis mullu Vilniuse Sakalais ja oli Leedu meistriliiga paremuselt neljas söödumeister. Matulionis on aga mänginud Šiaulias ja Panevežyses ning olnud nendes meeskondades ikkagi mängumeeste hulgas. Ilmselgelt tulid mõlemad mehed Eestisse sooviga saada palju mänguaega ja koguda head statistikat. Tugevasti muutunud Pärnu võib kahe leedulase toel olla üks tänavuse hooaja musti hobuseid.
Valga: Aleksei Adediran (jõuline äär, Venemaa/Nigeeria), Howard Crawford (ääremängija, USA)
Venemaal sündinud ja senise karjääri jooksul rohkelt klubisid vahetanud Adediran on meeskonna mänedžeri Antti Vasara sõnul füüsiliselt tugev mees, keda saab kasutada ka tsentrina. Lisaks korvialusele mängule olevat tal ka hea keskpositsioonivise. Pärast USAs veedetud aastaid on ta viimastel hooaegadel pallinud Venemaa tugevuselt teises liigas ja vähemalt statistika järgi teinud seda hästi.
Mullu Inglismaal pallinud Crawford jõudis meeskonna juurde alles eile ja tema kohta ei osanud Vasar veel midagi öelda. Kui sponsoritelt õnnestub raha juurde saada, soovivad valgalased tuua juurde ka ühe viskaja.
Kohtla-Järve Hito: David Nesbitt (ääremängija, Bahama)
Möödunud nädala keskel peetud kontrollmängus jättis Nesbitt klubi juhtidele hea mulje. Samas pole ta see tüüp, keda tegelikult otsitakse – võimas keskmängija. Õhus olevat võimalus, et meistriliiga uustulnuk alustab hooaega koguni kahe leegionäriga.