Toomas Tõnise loobub EOK presidendiks kandideerimast

Toomas Tõnise FOTO: Peeter Langovits

«Hakkasin mõtlema, et mida ma suudan presidendina anda rohkem, kui seni oma praegusel ametikohal. Otsustasin, et ma ei lase oma kandidatuuri üles seada,» rääkis viimased 12 aastat Eesti Olümpiakomitee peasekretärina tegutsenud Toomas Tõnise. Veel suve hakul kinnitas ta, et kavatseb novembris toimuvatel valimistel kandideerida Eesti spordi kõige kõrgema juhi kohale.

Seni oli avalikkusele teada kolm võimalikku presidendikandidaati – lisaks Tõnisele ka endine kergejõustikuliidu president Neinar Seli ja endine kümnevõistleja Madis Kallas. Lõplikult saab kandidaatide ring aga selgeks 11. oktoobriks, täpselt üks kuu enne presidendivalimisi.

Vaatamata esialgsest plaanist taganemisele ei kavatse Tõnise spordi juhtimisest taanduda. Ta meenutas, et on selle tööga tegelenud 1980. aasta veebruarist, ent tunneb jätkamiseks endas veel jõudu ja tahtmist.

«Selle ajaga on palju muutunud, peasekretärina olen töötanud 1990. aastast, alguses Eesti Spordi Keskliidus, pärast EOKga liitumist aga praeguses ametis. Usun, et nende aastatega on saanud minust Eesti spordi kõige informeeritum inimene,» nentis Tõnise. «Aga ma soovin veel vähemalt neli aastat selles valdkonnas tegutseda. Seni olin ma rohkem finantsjuht, nüüd tahaks töötada sisuliste asjadega – aidata kaasa tugevate klubide ja alaliitude tekkele.»

Suure tõenäosusega sihib Tõnise EOK asepresidendi kohta. See eeldaks aga kokkulepet mõne presidendikandidaadiga, spordiringkondades leviva arvamuse põhjal on selleks inimeseks Seli. Asepresidendi koht pole seni olnud palgaline ja kui Tõnise soovib sellel postil jätkata, tuleks senist süsteemi muuta. Seli sõnul pole tal aga Tõnisega mingit kokkulepet ning seni suurimaks konkurendiks peetud mehe taandumine tuli üllatusena.

Tõnise isik kujutab endast väärtust igale võimalikule presidendile. Põhjuseks on just mehe endagi mainitud infovaldamine. Tõnise sülearvutis asuvad Eesti spordi rahastamise tabelid on ju kurikuulsad ning aastaid on siinses spordis liikuvaid summasid jagatud just nende järgi. Päevapealt oleks raske uuele süsteemile üle minna.

Samas on kindel, et Tõnise ei taha jätkata peasekretäri ametis. Selle koha soovib ta pärandada endisele odaviskajale Marek Kaletale, üle kümne aasta Audentese spordikooli juhtinud, ent tänavu sellelt kohalt taandunud ja Tere tennisekeskuse arendusjuhiks saanud mehele. Kaleta peasekretäriks saamine ei pruugi aga kuuluda presidendikandidaatide plaanidesse.

Tagasi üles
Back