Jalgpalliliit paneb suurt rõhku koolitustele

Kaarel Täll
, spordireporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Teet Allas
Teet Allas Foto: Kalev Lilleorg / Õhtuleht

Eesti Jalgpalli Liit (EJL) on viimase kahe aasta jooksul heal tasemel väliskoolitustele lähetanud üle 100 treeneri ja ametniku rohkem kui 40 erinevast jalgpalliklubist või organisatsioonist.
 

Erinevad koolitused on keskendunud kohtunike arendamisele ja kohtuniketööle, noorte jalgpallile, naiste jalgpallile, väljakute hooldusele ja infrastruktuurile, juriidikale, litsentseerimisele, treenerite koolitusele, mängukorraldusele, rahvajalgpallile (sh koolijalgpall), meediale, turundusele ja turvalisusele. Eesti spetsialisid on end täiendanud ühtekokku 22 riigis.

«Oluline on käia ajaga kaasas ja õppida sellest, mida teevad teised alaliidud ning UEFA ja FIFA, tuua need teadmised ja kogemused Eestisse ja rakendada neid siin vastavalt meie oludele ja võimalustele,» märkis EJLi peasekretär Tõnu Sirel. «Väga oluline on anda selline võimalus võimalikult suurele hulgale jalgpallis tegutsevatele inimestele ja seda oleme ka suutnud - üle 100 treeneri ja ametniku rohkem kui 40 klubist on märkimisväärne number. Euroopa ja maailma tippspetsialistide ettekannete kuulamine, aga ka praktiliste ülesannete täitmine on andnud paljudele ideid, indu ja enesekindlust, sest meiegi teadmisi ja käitumispõhimõtteid hinnatakse kõrgelt.»

Näiteks septembri lõpus käis 11-liikmeline delegatsioon Taanis Kopenhaagenis noortetöö ja rahvajalgpalli teemalisel koolitusel. Neli päeva kestnud enesetäiendamisest said osas Tallinna, Haapsalu, Kuressaare, Märjamaa, Pärnu, Vändra, Saku ja Rapla treenerid ning ametnikud.

«Minu jaoks oli väga huvitav just see, kuidas taanlased on suutnud jalgpalli läbi koolide tutvustada - erinevad sarjad, laagrid, koostöö kohalike omavalitsustega ja nendepoolne tugi,» rääkis EJLi noorteprojektide juht, endine tippjalgpallur Teet Allas.

«Muidugi oli muljetavaldav ka suur vabatahtlike ja lapsevanemate tugi. Emad-isad on treeningul kaasatud - mõni aitab läbiviimisel, mõni transpordiga, ühiselt tehakse süüa. See on võrreldes meiega oluline erinevus, ühine tegutsemine, klubitunne. Meil on paljudel puhkudel kõik treeneri kanda, tema juurde tullakse nagu teenust ostma ja nõudma. Jalgpall on aga oma olemuselt sotsiaalne tegevus, jalgpalliklubi ühtne tervik, kus mitte ainult ei mängita jalgpalli, vaid tehakse koos muidki tegevusi.»

Allase sõnul saadi Taanist palju ideid. «Me ei pea taanlasi kopeerima, vaid mõtlema, kuidas sobitada head mõtteid meil juba suhteliselt hästi toimivasse noorte- ja rahvajalgpalli. Peame mõtlema, kuidas koolides veel paremini jalgpalliga tegeleda, kuidas rohkem tüdrukuid alaga tegeleks ja nii edasi,» selgitas ta.

Kõik õppereisid on toimunud EJLi, UEFA, FIFA ja erinevate Euroopa alaliitude koostöös. Osalejate jaoks on väärtuslik võimalus olnud tasuta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles