Tottenhami ründaja seisab fakti ees: võida turniir või lähed kaheks aastaks ajateenistusse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Foto: Optibet

Tottenhami äär Son Heung-min ei saanud eile oma klubi Manchester Unitedi vastu aidata, sest viibib hetkel Lõuna-Korea koondisega Aasia mängudel. Sel turniiril ei mängi ta mitte ainult koondise ja rahva, vaid ka iseenda eest - nimelt tooks turniirivõit vabastuse Korea kohustuslikust, kahe aasta pikkusest ajateenistusest.

26-aastane Son on varemgi saanud meedia tähelepanu oma riigi reeglite pärast, mis võivad ta vutikarjäärile kriipsu peale tõmmata. Kui Egiptuse aegade suurim pallur Mohamed Salah sai kohustuslikust teenistusest riikliku vabastuse, siis Koreas käivad asjad teisiti. Isegi koondise nimekaim mängija ei saa sääraseid privileege, sest riik vajab kaitsmist ja teenimine on au sees.

Eesti koondislasest vasakkaitsja Artur Pikk sai Inglismaal meediakajastust, kui õhtupoolikul hoidis valikmängus Inglismaa vastu Raheem Sterlingut vaka all, mängujärgselt andis intervjuu juba sõdurivormis ning seejärel liikus kasarmusse, et kella kuuest koos teistega ärgata ning kodanikukohuse täitmist jätkata. Ka poolkaitsja Brent Lepistu ei pääsenud kohusest ning erinevalt Pikast pidi ta põhjendamatult teenima kolme kuu asemel hoopis 11 kuud.

Koreas on asi konkreetsem. Kui Aasia mängudel ei triumfeerita, saab Son järgmise 18 kuu jooksul endale kutse aega teenima. Viis nädalat rividrilli, taktikalist liikumist ning üldtreeningut on vaid kahe-aastase tsükli alguseks. Kas ka nii suur nimi nagu Son peab selle kõige läbi tegema, muuhulgas külmetama piiripunktides ja ööbima 40-kohalistes magalates? "Mida suurem on nimi, seda keerukam on sellest kohustusest pääseda," ütles inglane James Hoare, kes on Korea poolsaartel toimuva poliitika ekspert. "Ajateenistus on Koreas au sees, mitte pelgalt kohustus. See näitab, kas oled tõeline korealane ning kas su süda põksub riigi rütmis."

Mis juhtuks Soniga, kui ta kasutaks elamisluba selleks, et ajateenistust edasi lükata? Rahvuskaaslane, Arsenalis pallinud Park Chu-Young sattus säärase lükke järel Koreas põlu alla ning ta visati ka rahvuskoondisest välja. Park Ji-Sung jõudis Koreaga 2002. aastal MM-i poolfinaali, misjärel vabastati terve tiim ajateenistuse kohustusest, praegune Newcastle'i poolkaitsja Ki Sung-yueng võitis Londoni olümpial pronksmedali ning pidi teenima väes vaid neli nädalat. "Me kõik austame ajateenistust. Pole aus, kui kuulsad jalgpallurid ei pea seda tegema. Minule ja Sonile ei saa teha erandeid vaid seetõttu, et me mängime Premier League'is," ütles Ki märtsikuus The Sunile.

Ebaõnn painab Tottenhami mängumeest, sest 2014. aastal valiti ta Aasia mängude koosseisu. Tol ajal Leverkuseni ridadesse kuulunud Son aga ei saanud luba turniiril osalemiseks, sest turniir toimus FIFA ametilikust kalendrist väljaspool ning samaaegselt toimus Leverkuseni jaoks kaks tähtsat Meistrite liiga mängu, mistõttu kasutas Saksamaa klubi oma õigust Soni turniirile mitte lubada. Sellel turniiril võitis Lõuna-Korea rivaale Põhja-Koreast ning teenis kuldmedali, vabastades järjekordsed korea jalgpallurid ajateenistusest. Kas seekord on Soni kord? Poolfinaal Vietnami vastu algab 29. augustil kell 12.00 Eesti aja järgi, kus ollakse selged favoriidid, finaal toimub 1. septembril kell 14.30 Eesti aja järgi.

Copy
Tagasi üles