Saada vihje

Värske maailmarekordimees: kahtlustasin isegi ennast dopingu tarvitamises

Copy
Nils van der Poel.
Nils van der Poel. Foto: PETER DEJONG/AP/Scanpix

Nils van der Poel šokeeris veebruari keskel kiiruisumaailma, kui rootslane purustas Hollandis toimunud MMil 10 000 meetri senise maailmarekordi 0,92 sekundiga ning kirjutas uueks tippmargiks 12.32,94.

Ühest küljest oli van der Poeli triumf MMil ootuspärane, kuna paar päeva varem toimunud 5000 meetri distantsil ei saanud samamoodi talle keegi vastu. Teisalt pakkus rootslase ülevõim palju kõneainet, kuna kõigest paar kuud enne seda oli ta lõpetanud enam kui kaheaastase võistluspausi. Ja uisutanud juba siis välja kõigi aegade seitsmenda aja. 

Kuidas van der Poel ühtäkki nii võimas oli? Ega ometi doping? Nüüd esitas väljaanne Aftonbladet need küsimused ka sportlasele endale. 

«Ka mina kahtlustasin iseennast dopingus. See polnud lihtsalt see viis, kuidas asjad käivad. Ma saan aru sellest, miks inimesed selle üle mõtisklevad,» sõnas rootslane ning meenutas, et tegelikult päriti talt dopingu kohta ka vahetult pärast võistlust. «Üks Hollandi ajakirjanik küsis mult vahetult pärast maailmarekordi püstitamist: oleme kuulnud kuulujutte, et inimesed räägivad teie nimega seoses dopingust.»

Selle küsimuse taga oli van der Poeli 2018. aastal tehtud otsus, kui ta teatas, et kavatseb tippspordist aja maha võtta. Seda tehes ei pidanud ta ennast enam üles andma ADAMSi programmi, mille abil on võimalik dopinguküttidel iga päev sportlast kontrollima tulla.

Praegu selgitab rootslane aga, et see oli tol hetkel ainuvõimalik lüke, kuna teda ootas ees kaitseväeteenistus, mille käigus ei saanudki ta olla dopinguküttidele kogu aeg kättesaadav. Seda juttu kinnitas ka Norra kaitseväe ohvitser Björn Eliasson: «Kui sa tuled teenistusse sõduriks, nagu van der Poel tegi, siis leidub perioode, kus sa polegi kättesaadav.»

Aasta hiljem, 2019. aasta suvel, lisas van der Poel enda nime uuesti ADAMSi süsteemi ning pärast seda on ta olnud dopinguküttidele alati kättesaadav. Kuid kahtlused nendele, kes seda soovivad, mõistagi jäid.

Rootslane ei tee sellest välja. Vähemalt seni, kuni kuulujutuveskit jahvatavad netikommentaatorid. «Kui aga maailma paremad treenerid peaksid ütlema, et see, mis ma tegin, pole lihtsalt võimalik, siis ma tänaksin neid parima võimaliku komplimendi eest. See tähendaks mulle rohkem kui maailmarekord või maailmameistritiitel,» sõnas ta. 

«Ma olen tippsportlane, kes pingutab ennekõike selleks, et endale asju tõestada. Kui ma tarvitaksin dopingut, oleks see kõik asjata. Ma parema meelega kaotaksin, kui võidaksin läbi pettuse,» lausus van der Poel lõpetuseks.

Märksõnad

Tagasi üles