STATISTIKAPOMM ⟩ Taaveti ja Koljati ehk Ungari ja Prantsusmaa võitluses on sajandiga tuuled pöördunud

Optibet
Vanad head ajad on tagasi: Puskas Arenal Budapestis naudib jalgpalli täismaja.
Vanad head ajad on tagasi: Puskas Arenal Budapestis naudib jalgpalli täismaja. Foto: ALEX PANTLING/Reuters/Scanpix

Jalgpalli EMi teise vooru viimase päeva avavad laupäeval kell 16 Budapestis algava mänguga Ungari ja Prantsusmaa. Surmagrupis mängivatel madjaritel on maailmameistritega kohtudes raske head tulemust loota.

Ungari hakkas samuti koduses Budapestis peetud EMi avavooru mängus Portugalile hästi vastu ja veel 80. minutil särasid tablool nullid, kuid viimase kümne minutiga lõid külalised kolm väravat ning Cristiano Ronaldo uuendas hoogsalt statistikatabelite esiotsa.

Prantsusmaa sai aga Münchenis mesimagusa 1:0 võidu Saksamaa üle, näidates ambitsiooni lisaks MM-tiitlile ka Euroopa valitsejaks. Pole põhjust kahelda, et prantslased tahavad ka Budapestist lahkuda kolme punktiga.

Omavaheliste mängude ajalugu on pikk ja näitab ühtlasi, et sajand on pikk aeg. Ainult paar fakti. Budapestis kohtuti omavahel viimati 31 aastat tagasi (1990) peetud sõprusmängus, kus Prantsusmaa jäi peale 3:1. See oli aga nende esimene ja ühtlasi seni ainus Ungari pealinnas saadud võit. Seitsmest eelmisest kohtumisest kuus olid võitnud väljakuperemehed, sealhulgas 1927. aastal 13:1...

Kui suur on kummagi võimalus tulla Euroopa meistriks? Leia tõenäosused siit!

Viimati kohtuti 16 aastat tagasi Prantsusmaa pinnal Metzis peetud sõprusmängus ning siis jäid võõrustajad peale 2:1.

EM-sarjas pole madjarid prantslastele varem kaotanud (3 võitu, 1 viik) - tõsi, viimane kokkupuude jääb ligi poole sajandi taha.

MMidel on kokku mindud kahel korral ja saldo on vastupidine. Prantsusmaa võitis 1978. aastal Argentinas peetud finaalturniiri alagrupis 3:1 ning kaheksa aastat hiljem Mehhikos 3:0.

Ungari on tulnud kolmakordseks olümpiavõitjaks ning jõudnud 1938. ja 1954. aasta MMil finaali. Ent see kõik on ilus ajalugu. EM-finaalturniirile jõuti küll teist korda järjest, kuid enne seda osaleti seal viimati 1972. aastal ning viimane suurturniir (MM) jäi 1986-ndasse.

2016. aasta EMil võitis Ungari oma alagrupis üllatuslikult 5 punktiga esikoha. Sama palju punkte sai ka Island. Järgnesid hiljem meistriks kroonitud Portugal 3 ja Austria 1 punktiga. Kaheksandikfinaalis Belgiaga oli Ungari veel tosin minutit enne lõppu taga 0:1, kuid kaotas lõpuks 0:4.

Ungari pääses EMile Rahvuste liiga play-offi kaudu, seal alistati Bulgaaria 3:1 ja Island viimaste minutit väravatest 2:1.

Portugali-kohtumisele eelnes Ungaril üheksamänguline kaotuseta seeria (6 võitu, 3 viiki).

Budapestis on Ungari koondise kõigi aegade saldo 229 võitu, 89 viiki, 84 kaotust.

Kas usud, et Ungari võlub kahest viimasest mängust välja kaks viiki? Leiad eriti magusa panuse!

Prantsusmaa osales eelmise EMi finaalis, kus kaotas Portugalile lisaajal 0:1. Euroopa meistriks on tuldud 1984 ja 2000.

2016. aasta EMil võideti oma alagrupp Šveitsi, Albaania ja Rumeenia ees, seejärel saadi kolmest vastasest jagu ka play-offis.

2018. aastal jõuti ka MM-finaali, kus alistati Horvaatia 4:2 ja korrati 1998. aasta edu.

Didier Deschamps tuli mängijana järjest nii maailma (1998) kui ka Euroopa meistriks (2000), nüüd on tal võimalus korrata sama saavutust treenerina. Varem on ainult Lääne-Saksamaa (1972 EM, 1974 MM) ja Hispaania (2008 EM, 2010 MM, 2012 EM) hoidnud mõlemat tiitlit korraga enda käes.

Prantsusmaa osaleb 1994. aastast saati 13. suurturniiril järjest. Selle aja jooksul on nad jõudnud viiel korral finaali ja võitnud neist kolm.

Prantsusmaa osaleb kaheksandal EMil järjest, viimati jäädi eemale 1988. aastal.

Ungari viimased tulemused suurturniiridel:

Ungari mängis viimati MMil 1986. aastal. Kanadat võideti 2:0, Nõukogude Liidule kaotati 0:6 ja Prantsusmaale 0:3.

2016 EM: 2:0 Austriaga, 1:1 Islandiga, 3:3 Portugaliga, 0:4 Belgiaga.

EMile eelnenud maavõistlused: 1:0 Küprosega, 0:0 Iirimaaga.

Prantsusmaa viimased tulemused suurturniiridel:

2018 MM: 2:1 Austraaliaga, 1:0 Peruuga, 0:0 Taaniga, 4:3 Argentinaga, 2:0 Uruguayga, 1:0 Belgiaga ja 4:2 Horvaatiaga.

2016 EM: 2:1 Rumeeniaga, 2:0 Albaaniaga, 0:0 Šveitsiga, 2:1 Iirimaaga, 5:2 Islandiga, 2:0 Saksamaaga, 0:1 Portugaliga (lisaajal).

EMile eelnenud maavõistlused: 3:0 Walesiga, 3:0 Bulgaariaga.