Kohus mõistis Vasaloppetil rajale tormanud kliimaaktivistid süüdi

Copy
Vasaloppeti turvameeskond sai korda rikkunud aktivistidega suurepäraselt hakkama.
Vasaloppeti turvameeskond sai korda rikkunud aktivistidega suurepäraselt hakkama. Foto: Ekraanitõmmis

Märtsis olid kolm kliimaaktivisti lähedal, et rikkuda maailma kuulsaima suusamaratoni Vasaloppeti finiš, kuid turvatöötajad sekkusid õigel ajal ning pidasid nad kinni. Nüüd said võistlust seganud isikud karistada.

Aktivistid proovisid 800 meetrit enne Vasaloppeti finišit viskuda suusaradadele, et rikkuda finiši poole suusatanud Torleif Syrstadi võistlus. Turvameeskond suutis olukorra kiiresti neutraliseerida. Nii sai Syrstad ohutult ja võidukalt finišisse suusatada.

Seejärel pidasid läänenaabrite ametivõimud avalikku korda rikkunud isikud kinni ning toimetasid nad võistlusalast välja. 

Mehed mõisteti Rootsi ringkonnakohtus süüdi avaliku korra rikkumise eest. Iga ühele määrati 2000 krooni ehk umbes 175 euro suurune rahatrahv. Aktivistid tunnistasid õigusrikkumist, kuid väitsid Expresseni andmetel, et nende tegevus polnud vastuolus avaliku korra seadusega. Nemad arvasid, et tegutsesid enesekaitseks ning kasutasid oma õigust väljendusvabadusele.

«Nende tegevus ei aidanud kliimakaitsele kaasa. Ükski neist ei ole seega tegutsenud hädaolukorras,» kirjutas ringkonnakohus otsuses.

Politsei ülekuulamisel tunnistas üks süüalustest, et aktsiooni eesmärk oli välja tuua Vasaloppeti üks peasponsoreid, bensiinifirma Preem. Mehe sõnul on irooniline, et kui antud ettevõtted oma tegevust jätkavad, võib see tulevikus viia selleni, et kliimamuutuste tõttu Vasaloppetit enam ei toimu.

Juhtunu osalised on seotud keskkonnaorganisatsiooniga Restore Wetlands, mille liikmed  on ka varasemalt protesteerinud spordivõistlustel. Näiteks segasid nad aprillis Rootsi jalgpalli kõrgliigas Djurgårdeni ja Malmö vahelist kohtumist. Lisaks on nende tegevust omal nahal kogenud ka Eesti jooksja Rasmus Mägi, kes pidi mullu Teemantliiga etapil protestijate lindi maha murdma.

Tagasi üles