:format(webp)/nginx/o/2024/09/08/16344854t1hb078.png)
Pühapäeval freestyle-suusatamise MMil rennisõidus kuuendaks tulnud 18-aastane Henry Sildaru üllatas esikümnekohaga nii ennast kui kogu suusaringkonda. Olümpiahooajaks seavad Henry ja treenerist isa Tõnis Sildaru kõrgeid sihte ning loodavad, et MMi eduga kaasnev toetus rahas aitab ettevalmistuse kvaliteeti tõsta.
Henry Sildaru tegi Šveitsis Engadinis toimunud MMil kaasa täisprogrammi ehk osales kolmel alal. Big Airis tuli leppida kohaga viiendas kümnes, pargisõidus tuli ta finaalis 11. kohale ning kõige krooniks viimasel stardil rennisõidus kuuendaks.
«Soov oli pargi- ja rennisõidus finaali saada, sellega sai ta edukalt hakkama. «Pühapäeval kalkuleerisime, et äkki õnnestub esikümnesse mahtuda, aga kuues koht oli üle ootuste hea ja suurepärane tulemus,» kommenteeris Henry Sildaru Postimehele antud intervjuus.
Isa ja treener Tõnis Sildaru selgitas, et tegelikult oli üllatus rennisõidus kvalifikatsioonis saadud neljas koht. Selle peale ei tahtnud nad küll ootusi kõrgeks kruvida, kuid avalaskumise eest saadud 88,75 punkti tõstis Henry Sildaru medalimängu.
«Ma ei lootnud mingil moel, et oleme kvalifikatsioonis neljandad või siis samal kohal esimese laskumise järel. Positiivne ja meeldiv üllatus oli, et nii häid punkte anti,» rääkis Tõnis Sildaru.
Teisel laskumisel Henry Sildaru kukkus ja oma tulemust ei parandanud. Pronksmedal jäi lõpuks 3,75 punkti kaugusele, mis võib tunduda väike vahe, kuid Tõnis Sildaru hinnangul suutsid nad hoida jalad maa peal ning medali võitmine esimesel täiskasvanute MMil olnuks väga suur eneseületus.
«Meie spordis on tihti nii, et kui natukene eksid hüppel haardega, saad kohe madalamad punktid. Eksimine on muidugi üsna loomulik. Kui nüüd küsida, kas medalimängu sekkumine oli reaalne, siis meie spordis on see alati võimalik.
Võtad eesmärgiks teha natuke raskem trikk, kui see puhtalt õnnestub, siis võidki saada medali. Aga igal riskil on oma hind, et kas seda tasub võtta. Me ei läinud seda tegema, üle oma varju hüppama,» selgitas Tõnis Sildaru.
Freestyle-suusatamise MMi rennisõit
/nginx/o/2025/03/31/16747711t1hf29d.png)
Sildaru jäi kõigile silma
Rennisõidu maailmameistriks krooniti Henry Sildaru eakaaslane, samuti 2006. aastal sündinud uusmeremaalane Finley Melville Ives. Kuigi neljandaks tuli MMil alles 16-aastane Luke Harrol, siis on enamik konkurente Sildarust kümmekond aastat vanemad. Ajalugu on näidanud, et parim iga freestyle-suusatamises tipptulemust teha on 25. eluaasta kandis.
Sellele vaatamata jäi Sildaru saavutus silma ka freestyle-suusatamise ringkondades laiemalt. Kuigi tema vanem õde Kelly Sildaru on juba tuntud nimi, siis Henry Sildaru jaoks oli tegemist läbimurdega täiskasvanute arvestuses. Seda märkis ka Eurospordi otseülekande rennisõidu finaali kommentaator. «Ta tuli eikusagilt. See on väga suur tulemus Sildarule. Ta on kõigest 18-aastane ja osales sel MMil kõikidel aladel, see on talle olnud väga väsitav nädal. Mitte paljud sportlased ei suuda tänapäeval kõigil aladel võistelda,» märkis telekommentaator.
/nginx/o/2025/03/31/16747713t1h68da.jpg)
Tõnis Sildaru kasutab siinkohal mõistet «mees metsast». Ja seda mitte vaid lõppenud MMi kontekstis, kus Henry Sildarul õnnestus korralik märk maha panna, vaid tervet MK-hooaega ja ettevalmistusperioodi arvesse võttes.
«Toon näite, et kui kõik sportlased on stardijoonel ja jooksevad 100 meetrit, siis Henry peab jooksma 150 m. Henry peab ära tegema ka kõik selle töö, mis teiste riikide koondistes tehtaks tema eest. Minu silmis, isa ja treenerina, asja seest nähes on Henry tulemus ebareaalne,» tõdes Tõnis Sildaru.
Sildarude öine autosõit läbi Euroopa Eestisse
Postimees sai Henry ja Tõnis Sildaru telefoni teel kätte esmaspäeva hommikul, mil nad olid autoga teel Eestisse ja jõudnud Varssavi lähistele. Neil oli selleks ajaks sõidetud pea 1300 km, seljataha jäi öö, kus kordamööda autoroolis oldi. «Tegime öösel paaritunnise peatuse ka ja magasime,» selgitas Tõnis Sildaru.
Aasta eelviimasel päeval alustasid Sildarud autoga teekonda Eestist Kesk-Euroopasse, kaasas kõik vajalik, näiteks mitu paari varusuuski. Kuigi teised tipud reisivad üldjuhul lennukitega, siis Sildarud sellist luksust endale lubada ei saa.
/nginx/o/2025/03/31/16747710t1h562e.png)
Kalli elutasemega Šveitsis majutusid nad tuttava eestlanna lahkel kutsel tema hotellis. «MMil saime veeta väga meeldivad kaks nädalat. MMi toimumispaigast Corvatschist mõne kilomeetri kaugusel Silvaplanas on ühel Eesti naisterahval hotell. Ta organiseeris meid enda juurde,» avaldas Tõnis Sildaru kiitust abi eest.
Pikad autosõidud Euroopas on kaua Eestist eemal olevatel sportlastel pigem reegliks. Tõnis Sildaru ei näegi selles erilist probleemi ning olümpiahooajale otsa vaadates arvab ta, et vähemalt transpordi mõttes jätkata sama rada, kuid loodab edasiminekut teistes nüanssides.
«Me ei unista sellest, et saaksime näiteks lennata Euroopasse ja seda vaeva vähendada. Loomulikult, teised koondised niimoodi oma asju ajavad, aga me unistame juba sellest, et saaksime soovitud laagrid-võistlused ära teha ja võib-olla mõned asjad veel. Aga sellist luksust, et meil oleks oma autojuht või midagi, seda pole vaja,» arvas Tõnis Sildaru.
Ettevalmistuse kvaliteet tõuseb
Lisaks kolmel erineval alal võistlemisele, mis on tänapäeva freestyle-suusatamises harva nähtav, tegutseb Henry Sildaru ka toetajate otsimisega ning kuna võistlustel käiakse isaga kahekesi, tuleb alatasa kehastuda kokk-kondiiter-keevitajaks ehk tegelda kõige vajalikuga.
MMi kuuenda kohaga tõusis Henry Sildaru Eesti Olümpiakomitee (EOK) C-kategooria toetuselt B-tasemele. Lisanduva rahaga saab Sildaru olümpiahooajal tõsta ettevalmistuse taset. «Iga toetus on abiks, ma ei väida vastupidist. Aga kurb on see seis ikkagi, just võrreldes Henry konkurentidega,» ootab Tõnis Sildaru, et näiteks Eesti Suusaliit võiks pakkuda neile rohkem tuge.
Aga millist toetust Sildarud täpsemalt ootavad? Tõnis Sildaru hinnangul võiksid EOK ja suusaliit lähtuda sellest, et nad peaksid tegutsema ennekõike sportlaste hüvanguks. «Kui toetus nüüd natuke suureneb, siis saaks teha selliseid laagreid, nagu teevad konkurendid. Kevadel, suvel ja sügisel on lume peal maandumispadjad, nii pargi- kui rennisõidus, neid me praegu ei planeeri hooajavälisesse treeningusse. Puhtalt eelarvelises mõttes. Tahes-tahtmata, sport on rahaliselt must auk,» tõdes Tõnis Sildaru.
Spetsialiseerumine pole plaanis
Mida aga oodata 2026. aasta Milano-Cortina olümpialt? Kõigi ootuste kohaselt peaks Henry Sildaru sinna pääsema kõigil kolmel alal ning arvestades lõppenud hooajal toimunud arenguhüpet, poleks medalimängu kerkimine välistatud. Tõnis Sildaru tahaks aga hoida ootused madalal ning arvab, et medalite jahtimise võiks kindlamalt plaani võtta 2030. aasta mängudel.
«Kindlasti me loorberitele puhkama jääda ei saa. Praegu liigume Eestisse, natuke võtame aja maha, aga aprilli keskel läheme kolmeks nädalaks Põhja-Soome laagrisse,» rääkis Tõnis Sildaru. «Seal on eesmärk proovida järgmise hooaja trikid paremaks saada ja isegi mõni juurde õppida. Kõik sportlased tõstavad kogu aeg taset, et raskemaid trikke teha. Eks peame ka proovima,» lisas Henry Sildaru.
Märtsi keskel Prantsusmaal Tignes pargisõidu MK-etapil neljandaks tulnud Henry Sildaru tõdes, et MM oli võrreldes MK-sarjaga hoopis teine tera. Muidugi on hoopis uus väljakutse elu esimene olümpia, kui freestyle-suusatajate võistlused toimuvad Itaalias Livigno kuurordis. «Kui olümpial osaleda, siis see pinge on kindlasti meeletult suur, mis seal stardis tunned,» arvas Sildaru.
Kui palju on juttu olnud sellest, et Sildaru on sisuliselt ainuke tippsuusataja, kes valmistub võrdselt ette kolmeks erinevaks alaks, siis kas ja millal tuleks tal spetsialiseeruda ühele distsipliinile?
Enne kui Henry Sildaru vastata jõudis, torkas Tõnis vahele, et ka tema tahaks selle küsimuse vastust kuulda. «Minul pole praegu spetsialiseerumine plaanis. Pigem ikkagi jätkata kolmel alal ja teha seda nii hästi kui võimalik,» ütles Henry Sildaru.
Tõnis Sildaru lisas, et kui natukene oleks veel võimalik ettevalmistusse, eeskätt rahas juurde panna, siis oleksid Henry väljavaated Big Air'is, pargi- ja rennisõidus tippu tõusta palju suuremad.
«Kõigele vaatamata on Henry ebareaalselt lammutanud. Ma praegu ei näe põhjust, et oleks vaja spetsialiseeruda. Kui me veel stardipakud saaks ka teistega võrdsesse kohta, siis seda enam võiks praeguse mudeliga jätkata,» arvas Tõnis Sildaru.