MMiks valmistuvad Niit ja Iljuštšenko krooniti Eesti meistriks

Marek Niit Eesti meistrivõistlustel
Marek Niit Eesti meistrivõistlustel Foto: Margus Ansu

Täna tehti Tartu Ülikooli spordihoones algust talviste Eesti meistrivõistlustega kergejõustikus. Avapäeval olid teiste seas stardis ka Sopoti sise-MMiks valmistuvad Marek Niit ja Anna Iljuštšenko. Kui Iljuštšenko võitis naiste kõrgushüppe ennast rahuldava 1.92ga, siis Niit ei olnud 400 m välja joostud 48,44ga sugugi rahul. Teisipäeval Atlandi ookeani tagant Eestisse saabunud Niit avaldas siiski lootust, et MMiks tulemus paraneb. Ajavahega kohanemine võtab oma aja, kuid 7. märstil algavaks tiitlivõistluseks peaks kõigi eelduste kohaselt ensetunne juba parem olema.

Võistluse käik:

-

Võistlused on ametlikult avatud! Peagi algab esimene medaliala, milleks on naiste kuulitõuge.

-

Naiste 60 m jooksus ei tule täna starti Ksenija Balta. Seega on nüüd kindel, et Sopoti MMi norm jääb tal täitmata. Eelmisel nädalal jooksis Balta siin samas Tartus aja 7,46, MM-normist jäi puudu 14 sajandikku.

-

Naiste 60 m finaali jõudsid Maarja Kalev (7,62), Diana Suumann (7,66), Janeli Toomel )7,91), Reesika Adojaan (7,92), Õilme Võru (7,93), Helen Loik (8,00), Elen Viikmann (8,06) ja Külli Kallas (8,09)

-

Meeste 60 m finaali jõudsid Richard Pulst (6,79), Rait Veesalu (7,01), Mart Muru (7,02), Kaspar Mesila (7,04), Henri Manninen (7,05), Kaarel Jõeväli (7,07), Eerik Kaljaspolik (7,09) ja Carl Alekand (7,14)

-

Naiste kolmikhüppes tuli Eesti meistriks Liane Pintsaar, kes sai kirja 12.85. Hõbemedali võitis Marit Jukk, kelle tulemuseks mõõdeti 11.88. Kolmandat kohta välja ei antud, sest Reesika Adojaan vigastas end ning tulemust kirja ei saanud.

-

Naiste 1500 m jooksus krooniti Eesti meistriks Liina Tšernov (4.24,66). Hõbeda võitis Jekaterina Patjuk (4.29,80) ning kolmas oli Kelly Nevolihhin (4.42,66)

-

Algast on tehtud ka naiste kõrgushüppega

-

Naiste kuulitõuke võitis favoriit Kätlin piirimäe, kelle parima katse pikkus oli 15.80. Anu Teesaar sai 14.74ga teise koha ja kolmas oli Linda Treier, kes sai kirja 14.37

-

Meeste 1500 m jooksus jäi teistele püüdmatuks Kaur Kivistik, kelle ajaks mõõdeti 3.49,05. Teise koha sai Andi Noot (3.50,05) ja pronksmedali võitis Allar Lamp (3.50,05).

-

Naiste kõrgushüppe võidab Iljuštšenko 1.92ga. 1.95 jääb ka täna ületamata. Teise koha sai Grete Udras (1.79) ja kolmas oli Teele Palumaa (1.79)

-

Marek Niit võidab 400 m jooksu ajaga 48,44. Selle hooaja tippmark on tal aga 46,10. Hõbemedali vüitis Rauno Künnapuu 49,49ga, kolmas oli Jaak-Heinrich Jagor, kelle aeg oli 50,32

-

Meeste teivashüppes tuli Eesti meistriks Veiko Kriisk, kes ületas esimesel katsel 5.15. Seejärel asetas ta lati 5 meetri ja 40 cm kõrgusele, kuid see tulemus jäi täna alistamata. Hõbeda võitis Veiko Aunpuu 4.95ga, kolmas oli Anri Mulin, kes ületas 4.90

-

Meeste kolmikhüppe kuldmedali võitis Mihkel Saks, kelle tulemuseks mõõdeti 15.31. Hõde läks Deniss Tšernobajevile (14.85) ja kolmas oli Ranet Kikkas (14.55)

-

Kristo Galeta võitis 18.50ga meeste kuulitõuke. Raido Kalbach oli 16.61ga teine, kolmas oli Aigar Tillmann, kelle tulemuseks mõõdeti 16.41

-

Naiste 400 m krooniti Eesti meistriks Helin Meier 57,08ga. Teine oli Dane Must (57,75) ja kolmas Egle Uljas (57,88)

-

Naiste 60 m sprindis oli kiireim Maarja Kalev 7,57ga. Teine oli Diana Suumann 7,60ga ja kolmas Õilme Võro 7,92ga

-

Väga tasavägises meeste 60 m jooksus krooniti Eesti meistriks Rait Veesalu, kelle aeg oli 6,92. Richard Pulst kaotas talle kahe, Kaspar Mesila kolme sajandikuga.

Enne võistlust:

Naiste kuulitõukes astub taas areenile Kätlin Piirimäe, kel sel hooajal kirjas tugev tulemus - 16.02. Saame näha kas Piirimäe jõuab sisehooajal ka mullu juunioride EMil tõugatud isikliku rekordi, 16.80 lähedale.

60 m sprindis on Ksenija Baltal viimaseid võimalusi veel tänavuse sise-MMi normatiivi täita. Baltal hooaja tippmark on 7,46. MMi  normatiivist lahutamas 14 sajandikku. Diana Suumanni tänavune rekord 7,56 annab naiste lühikeses sprindis lootust ka kõrgetasemeliseks konkurentsiks.

Meeste teivashüppes on lootus, et latt kerkib kõrgustesse, mida Eesti meistrivõistluste publik pole näinud vähemalt viimase tosina aasta jooksul. Veiko Kriisk, kes hiljuti viis isikliku rekordi 5.30-ni ning proovis seejärel kõrgust 5.50, on stardis ja püüab loodetavasti uusi rekordinumbreid.

Kuigi talvel on tähtsamaid võistlusi vähe ja meie kestvusjooksjad talvehooajaks eraldi ei valmistu, siis annavad Eesti meistrivõistlused pildi jooksjate hetkeseisust, arengust ning perspektiivist suvehooajaks. Suur osa meie paremikust on viibinud pikalt lõunalaagrites, kuid on nüüd vahepeal naasnud koju ning osalevad meistrivõistlustel. Naiste keskmaadistantsidel on üheks küsimuseks, kuidas on talvel kodus harjutanud liidri Liina Tšernovi hetkeseis ning kas keegi noorematest suudab talle tõsist konkurentsi pakkuda.

Naiste kõrgushüppes ootame, et  Grete Udras (2014 – 1.88) suudab Anna Iljuštšenkole (2014 – 1.91). pakkuda väärilist konkurentsi ning et sisemine konkurents lennutab mõlemad naised kõrgemale 1.90-st ja uute kõrgetasemeliste hooaja tippmarkideni. Iljuštšenkole on Eesti meistrivõistlused viimaseks kontrollstardiks enne 7. märtsil algavat sise-MMi. Pühapäeval toimuvas meeste kõrgushüppes on muide stardis ka Iljuštšenko treener Gaspar Epro.

Meeste pikemad jooksud tõotavad tulla konkurentsitihedad. Kõikidel aladel peaks olema 4-5 suhteliselt võrdset jooksjat, kes konkureerivad medalitele. Pikemates maades on seniste heade jooksude põhjal favoriidiks tõusnud noor Andi Noot, teda üritavad takistada Kaur Kivistik, Allar Lamp, Nikolai Vedehhin, Jan Õiglane, Priit Aus ja Sergei Tšerepannikov. Need seitse jooksjat peaksid jagama medalid 1500 ja 3000 m distantsidel.

Meeste kuulitõukes näeme, kas Kristo Galeta, kes hooaja eel jõusaali rekorditega fänne hullutas, jõu ka raudmunasse suudab panna.  Juba märtsi keskpaigas ootab Galetat debüütetteaste koondise nimekirjas, kui starti tuleb asuda Euroopa talvistel heitealade karikavõistlustel.

Meeste 400m sprindis on stardis meie värskeim rekordimees Marek Niit. Uued rekordnumbrid 20,63 jooksis Niit 200 m jooksus nädala eest USAs ning selle tulemusega on ta maailma hooaja edetabelis kahe ameeriklase vahel 2. positsioonil. Märtsi alguses sise-MMil stardib Marek 400 m jooksus, kus tal kirjas samuti väga tugev aeg – 46,10.