Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Sõõrumaa püüab autoretkega viimase hetke hääli

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Urmas Sõõrumaa | FOTO: Viktor Burkivski

Esmaspäeva varahommikul istus ärimees Urmas Sõõrumaa autosse ja sõitis Eesti Olümpiakomitee (EOK) presidendikandidaadina endale toetushääli otsima. Õhtuks oli ta läbinud 600 km, kuid see ei jäänud ühekordseks ürituseks – eile hommikul alustas ta uut ringkäiku ning täna kordub ilmselt kõik taas...

Urmas Sõõrumaa | FOTO: Scanpix

«Häälte kogumine pole lihtne,» tunnistas juba jaanuari lõpus oma kandideerimisest teatanud, ent seejärel poolteiseks kuuks Eestist lahkunud mees. Konkurendid tegid samal ajal tõsist lobitööd ning vähem kui nädal enne tähtaja kukkumist pole EOK liikmete hulgas vabu hääli kuigi palju.

Presidendiralli alguses üheks suursoosikuks peetud Sõõrumaal peab konkurentsis püsimiseks olema reedeks koos 15 EOK liikme toetusallkirja – vaid see aitaks ta nii-öelda päris valimisvõitlusesse, heitlema Jüri Ratase ja Tõnu Tõnistega. Neil kahel mehel on Postimehe andmetel vajalik toetus juba olemas. Ratasel seejuures ilmselt isegi kahekordselt.

Sõõrumaa rõhutab, et erinevalt mõnest teisest sõidab ta hääli püüdes ringi oma autoga ning kulutab selleks enda raha. Samas pole Eesti spordi suurimaks juhiks saamine tema jaoks kinnisidee.

«Minu elufilosoofia on teistsugune – ma ei pea vägisi midagi saama. Kui see amet on mulle loodud, tuleb see ise kätte,» sõnas Sõõrumaa, keda hämmastab, et nii mõnigi alaliit on oma otsuse langetamisel lähtunud lihtsalt poliitilistest kokkulepetest.

Kuluaarides on räägitud palju ka sellest, et Sõõrumaa lootis häälte kogumisel EOK praeguse asepresidendi Toomas Tõnise abile. Tõnise on aastakümneid kuulunud Eesti spordi juhtimise juurde, kuid viimastel aastatel on tema mõjuvõim vähenenud. Alaliitude eesotsas on toimunud lihtsalt põlvkondade vahetus.

Sõõrumaa ise eitab Tõnise kogutavatele häältele lootmise plaani. «Mul pole seda vaja. Juba eelmiste valimiste ajal oli umbes 30 alaliitu, kes soovisid mind presidendiks,» kinnitas ta. Paraku on nelja aastaga olukord muutunud.

15 toetushääle kogumisele loodab veel ka Erki Nool. Eile kinnitas ta, et hääli on veel puudu, ent samas püsis lootus neid juurde hankida. «Võimalused on 50:50, kaks nädalat tagasi oleksin öelnud, et võimalused on veidike suuremad,» tunnistas ta. Sarnaselt Sõõrumaaga loodab temagi veel maakondlike spordiliitude toele.

Nool ei välistanud ka võimalust, et olümpiasportlastena pannakse seljad kokku Tõnistega. 15 häält püüavad saada kokku mõlemad mehed, kuid nii-öelda päris võitluses ei suudaks nad ilmselt üksinda Ratasele vastu seista. Sarnaseid vaateid esindavad mehed arutavad edasist tegevusplaani lähipäevil. Arvestades ka Sõõrumaa vastuseisu ainsaks poliitiliseks kandidaadiks olevale Ratasele, pole võimatu ka see, et suurärimees mängib oma toetuse ümber Tõniste või Noole kasuks.

EOK tegevjuhtkond on kinnitanud, et 15 toetushääle piiri ületanute nimed tehakse teatavaks laupäeva hommikul. Kuluaarivestluste põhjal võib ennustada, et mängust on väljas Hannes Võrno ja ka liiga hilja valimisvõitlusesse sekkunud Jüri Tamm. Kindlalt peaks edasi pääsema Ratas. Kolmikust Tõniste, Nool ja Sõõrumaa saab vajaliku häältesaagi kokku maksimaalselt kaks meest.

Tagasi üles