Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ott Tänak, M-Sport ja Grossi helikopter panid Mäe-Suhka küla kihama

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

«Kas te ralliauto häält olete kuulnud?» pärivad kohalikelt Eesti rallisõbrad, kes M-Sporti tehasemeeskonna testisõitude tõttu Võrumaale saabunud. Kihk äsja Sardiinia MM-ralli võitnud Ott Tänaku ja Martin Järveoja vägevat sõitu vaadata on tohutu, aga esialgu pole teada, kus täpsemalt rallimehed sõidavad.

«Jaa, olen kuulnud küll. Keerake paremale ja mäest alla. Seal nad harjutavad,» ütleb peenraid rohiv naine ning keskendub lõõskava päikese käes taas tööle.

Kui Tänaku, valitseva maailmameistri Sebastien Ogierʼ ja Elfyn Evansi tööandja M-Sport soovis sõitjate huvides testimise täpsemat asukohta rahvamasside eest varjata, siis e-riik tegi oma töö. Maanteeameti kodulehelt polnud keeruline välja uurida, kus täpsemalt kiirusepiirangud parajasti kehtivad – Mäe-Suhka küla kandis. Mis pilt siis Võru ja Misso vahel asuvas Mäe-Suhkas, kus 2011. aasta rahvaloenduse andmetel elab kümme inimest, eile hommikul avanes?

Inimesed terved, kannatab raadio

«Kui mu lilled ära tallate, saate vitsa,» kurjustab turismitalu perenaine uudishimulike fotograafide ja ajakirjanikega. M-Sporti tehasemeeskond on oma rallipargi rajanud turismitalust üle tee ning kui uudistajad piirdelindi taha seisma jäävad, satuvad nad paratamatult just taluesisele muruplatsile. Mida kahe veoauto vahele laotatud hooldustelgis masinatega täpsemalt tehakse, jääb saladuseks. Aeg-ajalt on kuulda kurjakuulutavat põrinat.

Lapsed jooksevad üle pisikese sõidutee, küll makaronipakkide, küll rätikutega. Taamal parandatakse majakatust, hooldusala ääres posti otsas pesitsevad toonekured. Kuremamma ilme on murelik. Ilmselt teeb mootorimüra noored kured pelglikuks.

«Kolme minuti pärast läheb auto teele,» sõnab rajaturvaja ja võtab lindi eest – loomulikult kaunistavad seda Tänaku suurtoetaja Oleg Grossi toidukaupade äri logod ja kirjad. Hommikul poole kümnest kruusateedele valu andnud Tänak ja Järveoja asuvad taas auto seadeid proovima.

M-Sporti pesaks tehtud platsil rallimeeste äraolekul elu seisma ei jää: mehaanikud lennutavad drooni, mõni kinnitab keha, teine jõuab paarikümne minuti jooksul suisa paar suitsu sisse kõhvida. Mida lähemale keskpäevale, seda rohkem saabub raja äärde uudistajaid. «Ega sellist asja iga päev näe, et Tänak Eesti teedel vurab,» räägib naaberkülast siia jalutanud Tõnu.

Samuti ei paista paari päeva eest järsult muutunud liikluskorraldus kedagi häirivat.  Kedagi ei ärrita, kui tuleb paar minutit oodata, et ralliauto testikatselt naaseks ja tee vabaks teeks. Vastupidi, ilusa ilmaga saabki paar minutit õues olla, vägeva WRC-masina oma silmaga ära näha ning seejärel nuhvliga tehtud video parasjagu tööl olevatele sõpradele saata.

Uudistavaid rallisõpru ära ei aeta, aga tuletatakse meelde, et nende endi huvides võiks ja tuleks rajast vähemalt paari meetri kaugusele hoida. Eesti rallihuvilistele sotsiaalmeedias edastatud üleskutset – käituda testisõite uudistades kultuurselt – võetakse tõsiselt.

Ühes sääserohkes võpsikus passivad rallisõbrad Jakko ja Markus. Et suvevaheaeg on alanud, leidsid noormeestel mahti Tänakut oma silmaga kaeda. Mõlemad on aastaid rallit jälginud, Jakko isegi kaardilugejana mõned võistlused kaasa sõitnud, kuid välismaale MM-tasemel mõõduvõtte jälgima pole kumbki veel jõudnud. «Ehk tänavu, on mõte minna Poola rallile,» sõnab Markus.

Jakko on rallimeeste tegemisi uudistamas juba teist päeva, sest vaatas kolmapäeval ka Elfyn Evansi tegemisi. M-Sporti tunnustatuima piloodi, MM-sarja üldliidri Sebastien Ogierʼ tänased testid jäävad Jakkol aga proosalisel põhjusel nägemata. «Koolis on lõpuaktus,» muigab ta. Noored jälgivad põnevusega Eesti esiekipaaži sõite ja rõõmustavad uljast trajektoori nähes ühest suust ja siiralt: «Ega ta siin end tagasi hoia!»

Ohutuse eest vastutav rajajulgestaja möönab, et Tänaku kihutamine näib välja selline: üks Eesti mees lõhub teed isegi rohkem kui üks tavaline Eesti ralli. Ford suisa lendab kruusateedel ning koos masinaga ka kivid ja tolm. Kiviga keegi pihta ei saa, küll aga leiab oma õnnetu lõpu üks rajajulgestajaid lõbustanud väike taskuraadio. Süüdi pole rallimehed, transistori lömastab üks koju kihutanud ning turvapiirete tõttu viimasel hetkel äkkmanööveri teinud tsiviilauto.

Pärast pool tunnikest kestnud tiiru naaseb ekipaaž Tänak-Järveoja hooldusalasse ning ralliauto peidetakse taas kaitsva telgi alla. Kuigi rahva uudishimu on tohutu, ei saa keegi aimu, mida salapärast seal ralliautodega tehakse. Aeg-ajalt vupsab telgisuu vahelt välja mehaaniku käsi, võtab vajaliku töövahendi ning peagi on taas kuulda puurimist.

Eestlaste lobitöö tõi ralli koju kätte

Kui Tänak veedab aega telgis, siis Järveoja tuleb koos mehaanikuga, õun näpus, naaberpõllul rohtu nosivaid hobuseid toitma. Tema ümber on kohe kari rallisõpru, kes õnnitlevad kaardilugejat Sardiinia ralli võidu puhul ning pärivad, mis ime läbi ikkagi M-Sport just Eestis Poola ralliks valmistub. Järveoja avaldab malbelt: «Eks me ise pressisime selle välja.»

Taas väikesele testile ning siis tuleb pikem lõunapaus. Nüüd koguneb hooldusala ette juba suurem hulk fänne. Kes tahab meestele Sardiinia ralli võimaste hetkede eest tänu avaldada, kes on juhuslikult siia sattunud, kes noolib autogrammi. Tänaku ja Järveoja pered on samuti kohal; kui kaardilugeja jalutab ringi, tütar süles, ning näitab talle pargi kõrval hobuseid, siis Tänak hoidub tagaplaanile. Rallisõbrad on veidi kurvad: kui päev varem sai waleslase Evansiga isegi selfisid klõpsitud, siis Eesti rallimees sama avatud pole.

Ühtäkki köidab kõigi kohalviibijate tähelepanu müra, mis ei kuulu mitte ralliautole, vaid helikopterile! Tänaku kauaaegne suurtoetaja Oleg Gross isiklikult on saabunud vaatama, kuidas too kodukamarat künnab.

Kopter maandub ühe talu kõrval, kus alles hommikul toimetas traktor. Oma õuele saabunud tiivulist on uudistama tulnud terve perekond. Kõige suuremad silmad teeb vanaema Taimi. «Ma näen sellist asja esimest korda!» õhkab ta. Suur rallisõber Taimi pole, aga päev läbi õuelt kostev põrin teda samuti ei häiri.  «Lapselapsed on sellest rohkem elevil, päevad läbi räägivad sellest.»

Gross viipab tervituseks ja läheb kindla sammuga tehasemeeskonna telki. Pärast jutuajamist Tänakuga toob Gross rallimehe ka rahva ette ning saarlane teatab huvilistele:  «Usun, et siinsed teed ja olud on suhteliselt sarnased nendega, mida näeme Poolas, ning ma ei näe mingit põhjust, miks me ei saa seda tööd teha siin. Selleks sai siia tuldud.»

Täna annab Haanjamaa kruusateedele valu neljakordne maailmameister Ogier.

Tagasi üles