:format(webp)/nginx/o/2024/04/02/15978704t1h7551.jpg)
20-aastane maanteerattur Madis Mihkels (Intermarche - Wanty) sai täna Paris–Roubaix' ühepäevasõidul kümnenda koha. Laupäevases Postimees Nädalas oli põhjalikum lugu tema klubikaaslasest Rein Taaramäest, kes kiitis noort konkurenti ning usub tema läbilööki.
Eelmisel aastal Intermarché–Wanty meeskonnaga liitunud Mihkels on sarnaselt Taaramäele pärit Tartust. 36-aastasel Taaramäel on Taaralinnas omanimeline rattaklubi, kuid Mihkelsist ei teadnud ta enne Belgia tiimiga liitumist eriti palju.
17. profihooaega alustanud Taaramäe meenutas, kui 2021. aastal Vueltal etapivõidu võttis, siis uuris tiimipealik, kas Eestist on tulemas peale talendikaid noori. Taaramäe viskas Tartu Ülikooli klubis Caspar Austa käe all treeninud Mihkelsi nime õhku. Kõik muutus kuu hiljem toimunud maanteesõidu MMiga.
«Madis sai Belgias juunioride MMil grupisõidus pronksi ja minu tiimiboss oli raja ääres. Madise nimi oli talle meelde jäänud. Ta helistas mulle kohe pärast sõitu ja ütles, et seda meest ta tahab. Madis oleks jõudnud profiks nii või naa, aga siia tiimi sattus ta siis sellisel moel.»
Taaramäe meenutas ka Mihkelsi esimest sõitu Intermarché–Wanty eest, kui too polnud veel täiskohaga liige vaid stažöör ehk n-ö praktikant. «Itaalias toimunud Piemonte'i klassikul saime 40-mehelise pundiga viimasel tõusul peagrupist minema. Grupi üks kiireim mees oli Madis.
Kõik suuremad sprinterid, näiteks Mark Cavendish, olid meist minutiga taga. Mina olin siis üks neist, kes pidi elu eest kühveldama, et tagant mehed järgi ei saaks. Tõmbasin end tema heaks ribadeks.
See oli päris koomiline, kuidas vanem ja kogenud sõitja, Madise üks iidoleid, kohe tema esimesel sõidul tema jaoks kohe n-ö peeneks lasi. Madis oli väheste kogemuste tõttu lõpuks viies, aga jalga oli tal vähemalt poodiumi jaoks. Siiski polnud see esimese sõidu kohta paha tulemus.»
Hiljem pole Taaramäe ja Mihkels võistlustel väga kohtunud, sest nende sõidustiilid on erinevad. Taaramäe on mägede mees, Mihkels uljas sprinter. Kuid kui need vähesed võistlused tulevad, kus nad saavad koos startida, siis abistab kogenum mees nooremat konkurenti hea meelega.
«Ma tunnen temas ära iseenda ambitsioonikust ja küllaltki ekstreemset eluviisi – kui midagi teha, siis täiega. Madis on praegu rattamaailmas samasuguse potentsiaaliga, nagu olin mina tema vanuses.
Ma olin teiste tiimide silmis noor talent ja minust loodeti rohkem kui see, milleks ma suuteline olin. Mulle pandi pinget korralikult peale, mul polnud lihtne midagi otsustada ja valida. Tegin vigu ja need on meeles,» rääkis Taaramäe, kes 2011. aastal 25-aastaselt sai Tour de France'il üldarvestuses 11. koha ning kandis kolm etappi enne finišit noorratturi valget liidrisärki.
Taaramäe peab Mihkelsit oma sõbraks ja püüab talle edasi anda kõik oma kogemused. Tihti räägitakse avatud kaartidega ning nõustatakse teineteist. Samas loodab Taaramäe, et noorrattur ei kordaks samu vigu, mis tema omal ajal.
«Olen kindel, et ta jõuab kaugele. Küsimus on ainult selles, kui kaugele! Sellele on raske vastata, kuid Madis võib unistada kõigest sellest, milleks üks sprinterlik ühepäevasõitja on võimeline. Siiski tasub jääda rahulikuks, sest praegu on tema CV veel puhas.»