Umbid võitsid Kieli nädala regatil pronksmedali ja Karpak viienda koha

Elise ja Marjaliisa Umb.
Elise ja Marjaliisa Umb. Foto: Hermann Hell

Pühapäeval Saksamaal lõppenud purjetamismaailma olulisemaid võistlusi Kieli nädala regatt oli Eesti sportlastele viimase aastakümne edukaim – maailmaedetabeli kõrgeima kategooria reitinguga regatil võitsid olümpiaklassides Marjaliisa Umb ja Elise Umb naiste 470-klassis pronksmedali ja Deniss Karpak Laser-klassis viienda koha ning Kieli nädala raames peetud X-35 klassi kiiljahtide EMil pälvis Mati Sepa meeskond samuti pronksmedali.

Naiste 470 klassis tegid oma karjääri parima tulemuse Marjaliisa Umb ja Elise Umb (PSS Maru), saavutades kõrgeima kategooria regatil kolmanda koha.

Õed tegid stabiilselt tugeva seeria ning lõpetasid kõik arvesse läinud sõidud esikümnes, kogudes 63 punkti.

Oma parimas sõidus said nad teise koha, samuti kuulusid neile neljas koht, kaks viiendat kohta, kuues koht, seitsmes koht, kaks kaheksandat kohta, kümnes koht ning 12. koht, mis madalaima sõidutulemusena võistlusjuhendi kohaselt mahaarvamisele läks. Nii pääses naiskond neljandana kümne parema seas pühapäevasele medalisõidule, kus saadud neljas koht tõstis Umbid esikolmikusse.

«Tulime Kieli lootuses saada võimalikult hea koht, ent niivõrd kõrge koht on ka meile endale üllatus. Esimesed üheksa naiskonda olid kõik väga tugevad ning iga tulemuse eest tuli võidelda,» rääkis Marjaliisa Umb. «Ka Kielis valitsenud olud tegelikult meid ei soosinud – meile sobivad paremini vaiksed tuuled, ent regatil puhus tuul iga päev üle 5 m/s. Ka tänases medalisõidus puhus tuul 5-8 m/s, ent sellest hoolimata olime esimeses märgis esimesed, järgmises märgis kaheksandad ja viimase allatuulega sõitsime neljandaks. Arvan, et edu põhjus on tugevas ettevalmistuses – oleme sel aastal saanud kõvasti võistelda ja treenida.»

Esikoha võitsid ülekaalukalt jaapanlannad Ai Kondo – Naoko Kamata, kes kogusid 12 punkti. Hõbemedali viisid Taani Henriette Koch – Lene Sommer 48 punktiga. Kieli nädala regatist võtsid 470-klassis osa 21 naiskonda.

Laser klassis saavutas Deniss Karpak (Karpak Sailing Team) kokkuvõttes viienda koha, kogudes 75 punkti.

Karpak tegi tugeva soorituse, saades sõitudes kirja koguni kaks teise kohta, kolmanda koha, neljanda koha, kaks viiendat kohta, kuuenda koha, kaheksanda koha ja 26. koha, tema madalaim tulemus 31. koht läks vastavalt võistlusjuhendile mahaarvamisele.

Karpak pääses kümne parima seas ka medalisõitu, kus sai seitsmenda koha.

Argo Vooremaa (Rein Ottosoni Purjespordikool) tuli 71. kohale 218 punktiga, tema tulemused sõitudes 32, 32, 16, 19, 10, 15, 30, 53 BFD, 8, 3, (53 BFD).

Laser klassis tuli võitjaks austraallane Tom Slingsby 21 punktiga, teise koha sai portugallane Gustavo Lima 59 punktiga ning kolmanda kanadalane Michael Leigh 64 punktiga. Klassis võistlesid 156 Laser-sportlast.

Finn klassis tegid eestlased samuti stabiilsed esitused. Heiko Eesalu (Rein Ottosoni Purjespordikool) sai kokkuvõttes 23. koha 175 punktiga (23, 22, 22, 19, 20, (30), 23, 26, 20). Aare Taveter (Rein Ottosoni Purjespordikool) võttis 35. koha 255 punktiga (38, 39, 34, 33, 32, 32, (42), 34, 13).

Finn klassi võitis Ed Wright Suurbritanniast 19 punktiga, klassis võistlesid 49 sportlast.

Kieli nädala regati raames peeti ka Euroopa meistrivõistlused X-35 klassi kiiljahtidele. Kapten Mati Sepa meeskond koosseisus Meelis Sinilo, Raul Grigorjev, Tiit Vihul, Martin Gustav Lepp, Gatis Grautums, Indars Kalnins ja Andrejs Buls jahil Nicole3 võitsid pronksmedali 48 punktiga (2., 5., 6., 5., 6., 1., 1., 4., 17 OCS, 1.).

Euroopa meistriks tuli taanlaste jaht nimega avt-people.com, kapteniks Kristian Groth 30,50 punktiga, hõbemedal kuulus sakslaste jahile Celox kapten Achim Griese’ga roolis, kes kogusid 44 punkti. Euroopa meistritiitli nimel võistlesid tihedas konkurentsis 16 meeskonda.

Kieli nädala regatt on Euroopa suurimaid ja olulisemaid purjetamisvõistlusi, kuhu kogunevad 5000 purjetajat 50 riigist. Regatist võtsid osa 2000 alust, mis osalesid kokku üle 400 stardis 10 erineval võistlusrajal.