Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Peep Pahv: ullikesed sportlased, peksupoistest arstid ja riiklik ringkaitse

4
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Postimehe sporditoimetuse juht Peep Pahv. | FOTO: Andres Haabu

Juba jõuti hõisata, et Norra suusatajate dopingupuhtus on kõikuma löönud. Tõepoolest – suvel mõisteti nende meeste suusatamise suurkuju Martin Johnsrud Sundby süüdi liiga suure koguse astmaravimi tarvitamises, eelmisel nädalal sai aga teatavaks mullu naiste suusatamist valitsenud seitsmekordse maailmameistri Therese Johaugi positiivne dopinguproov. Norralased on alati süüdistanud kõiki teisi ja rääkinud endist kui maailma kõige dopinguvabamast suusariigist. Nüüd siis aga sellised lood…

Paraku ei pruugi hõiskajate ootused täituda ning Norra suusatamist ja nende positsiooni ei muuda ka mainitud kaks skandaalset juhtumit. Norra suusaliit on igatahes asunud oma sportlasi kaitsma ning juba Sundby näide andis selgelt aimu, et Norra suusatamises on dopingu tarvitamine ilmselt riiklikult soositud.

Võttis ta ju lubatust palju suuremas koguses astmaravimit koondise arstide ja juhtkonna heakskiidul. Hiljem on selgunud, et Norra koondise tavapraktika näeb ette sedagi, et täiesti terved sportlased kasutavad astmarohtusid. Ja kuigi dopingueksperdid peavad seda dopinguks, leiavad norralased ise selle olevat täiesti normaalse. Kui pärast pikka protsessimist võeti Sundbylt tagantjärele 2015. aasta Maailma karikasarja üldvõit, leidsid aga Norra suusajuhid, et karistus oli liiga karm.

Ka need jutud mõjuvad näitemänguna, sest tegelikkus on karmusest kaugel. Sundbyle määrati 11. juulil kehtima hakanud kahekuuline võistluskeeld. Naljakaristus, sest kes suvel ikka suusatamises võistleb… Hooaja alguses läheb ta aga starti nagu õige mees kunagi.

Printsipiaalset suhtumist pole norralastelt oodata ka Johaugi dopinguloo suhtes. Seda näitas juba asja ilmsikstuleku järel korraldatud pressikonverents, mis keskendus Johaugi igakülgsele kaitsmisele. Riikliku kaitsetaktika jätk oli ka Marit Bjørgeni pressikonverents. Kõikide sõnavõttude ja käikudega püütakse Johaugist teha süütut kannatajat.

Johaugi ja Sundby juhtumite juures hakkab silma veel üks ühine detail. Mõlemal korral rõhutati, et sportlane usaldas arsti. Sundbyle lubatust rohkem astmarohtu andnud arst arvas enese sõnul, et tegutses lubatu piires, Johaugile huulekreemi andnud arst olevat arvanud, et selles pole keelatud aineid.

Ilmselt on keerulises olukorras peksupoisi rolli jäämine Norra suusakoondise arsti palga sisse arvestatud. Ühtlasi pakub see üsna lollikindlat katet sportlasele. Arste näidatakse reegleid mitte tundvate ja lugemisvõimetute tontidena, sportlasi aga arste pimesi uskuvate puhaste ullikestena.

Kuna asju näidatakse just selles valguses, kipuvad ka sportlased pääsema kergema karistusega. Sundby naeruväärset võistluskeeldu sai juba mainitud. Osa spetsialiste on avaldanud arvamust, et suhteliselt leebe karistusega võib pääseda ka Johaug.

Süüdlaseks jääb ilmselt arst, kuid see pole Norra suusatamisele eriline kaotus, pigem teadlik kahing. Seejuures on tegemist üsna kahtlase taustaga tegelasega. Frederik S. Bendiksen on ise töötanud Johaugi jaoks saatuslikuks saanud ravimit tootnud firmas ning 12 aastat tagasi jäi jalgpalliklubis, kus ta toona arstina töötas, üks mängija vahele anaboolsete steroidide kasutamisega. Need faktid ei tõesta Johaugi suhtes iseenesest midagi, kuid mõtlemisainet pakuvad ikkagi.

Veel üks näide Norra jätkuvast sisemisest ringkaitsest on see, et Johaugile polnud eilseks määratud mingit karistust. Positiivne proov on ju fakt ning see peaks tähendama ka automaatset karistust. Hiljem saab seda kergendavate asjaolude ilmnedes alati leevendada. Karistuse määramine on aga norralaste endi asi. Alles siis, kui nad seda ei tee või nende karistus tundub liiga leebe, võib sekkuda rahvusvaheline alaliit või WADA. See aga tähendab juba pikka kohtuteed.

Tagasi üles