Vehklemisliit karistas tunnustatud treenerit noorsportlase solvamise eest

Treener Helen Nelis-Naukas. FOTO: Liis Treimann/Postimees

Eesti Vehklemisliit otsustas karistada tunnustatud tipptreenerit Helen Nelis-Naukast pooleaastase juhendamiskeeluga alaealiste võistlusel. Karistust ei pöörata täitmisele, kui Nelis-Naukas ei pane aasta jooksul toime uut rikkumist.

Vehklemisliidu juhatuse viimasel koosolekul oli ühe päevakorrapunktina arutlusel Nelis-Naukase käitumine 25. novembril Tartus peetud juunioride karikavõistlustel ja ka 22. aprillil Haapsalus peetud võistlustel. Tartus toimunu kohta esitas pöördumise Tamara Skoblov, kirjeldades intsidenti, mis toimus 25. novembril 2017. aastal Tartus Eesti juunioride karikavõistluste ajal, kui Nelis-Naukas käitus tema sõnul spordiklubi IREM sportlase Sandra Skoblovi suhtes ründavalt, solvas teda ja karjus ta peale.

EVL märgib koosoleku protokollis, et küsis Nelis-Naukaselt selgituskirja, milles viimane süüdistab sportlast liigses emotsionaalsuses ja kohtunikke ebakompetentsuses, oma käitumises aga midagi solvavat ei näe. Hiljem aga teavitas treener EVLi, et on suhelnud Sandra Skobloviga ja tema ees oma ebasobiva käitumise pärast vabandanud.

Tartu Kalevi poolt EVL juhatusele saadetud kirjas kirjeldavad noorportlaste lastevanemad intsidenti, mis toimus kevadel võistluste ajal Haapsalu vehklemissaalis. Avalduses nimetatakse Nelis-Naukase käitumist ebasobivaks ja ebaeetiliseks.

Juhatus leidis, et Nelis-Naukase käitumine on vastuolus lastekaitseseaduse, treenerite eetikakoodeksi ja õpetajate eetikakoodeksi sättega, mis puudutab ebasobivust ja ebaeetilisust, eriti kui selline käitumine on suunatud alaealise sportlase vastu või alaealiste juuresolekul.

Neid põhjendusi arvesse võttes määras alaliit ka karistuse (tsitaat alaliidu lehel avaldatud protokollist):

«Keelata kuueks kuuks treenerile Helen Nelis-Naukas osaleda (sh juhendaja või pealtvaatajana) Eestis korraldatavatel alaealiste vehklemisvõistlustel.

Ülalnimetatud keeldu mitte kohaldada juhul, kui treener Helen Nelis-Naukas ei pane toime uut lastekaitseseaduse või treenerite eetikakoodeksi ja/või õpetajate eetikakoodeksi rikkumist ühe aasta jooksul käesoleva otsuse tegemise päevast.»

Nelis-Naukase nimekamate õpilaste seas on Eesti tippude hulka kuuluvad Katrina Lehis, Kristina Kuusk, Nelli Paju ja Sten Priinits.

Tagasi üles
Back