BLOGI JA GALERII ⟩ Müncheni EMi 1. päev: võimsa rekordi püsitanud Õiglane ja Uibo püsivad kindlalt medalimängus! (1)

Karl Juhkami
, München
Copy

Saksamaal Münchenis toimuva kergejõustiku EMi põnevamad sündmused eestlaste jaoks toimusid kohe avapäeval. Kui meie maratoonarid (Tiidrek Nurme, Roman Fosti, Kaur Kivistik) jäid paraku poodiumist kaugele, siis kümnevõistlejad Maicel Uibo ja Janek Õiglane on avapäeva järel kenasti medalikursil. 

Lisaks nendele pusib Münchenis kümmet ala ka Karel Tilga ning oma täiskasvanute tiitlivõistluse debüüdi tegid ka Karl Erik Nazarov ja Hans-Christian Hausenberg. Võistluspäeva ülevaate leiab allolevast blogiaknast.

Pärast maailmarekordimehe Kevin Mayer katkestamist on kümnevõistluses kõik medalid soovijatele võtmiseks ning õnneks kuuluvad nõudlejate sekka ja Uibo ja Õiglane. Avapäeva järel hoiab juhtohjasid enda käes Niklas Kaul, kelle järel noolivad kohta poodiumil Simon Ehammer ja meie dekatleetid. Kes jääb peale, see selgub juba EMi teisel päeval. 

Samamoodi poodiumimõtetega starti tulnud maratoonarid jäid paraku medalist üpriski kaugele. Sellest mehed aga oma tuju rikkuda ei lasknud, vaid sõnasid uhkusega, et väike Eesti on ikkagi Euroopa kuues maratoniriik!

Kohad: 11. Tiidrek Nurme (2:12.46), 32. Kaur Kivistik (2:17.51), 41. Roman Fosti (2:19.34)

Esimest korda täiskasvanute suvistel tiitlivõistlustel osalenud sprinter Karl Erik Nazarov (23) ja kaugushüppaja Hans-Christian Hausenberg (23) piirdusid Müncheni EMil eelringiga.

Talvisel Belgradi sise-MMil 60 meetri distantsil neljanda kohaga üllatanud Nazarov pole suutnud head hoogu 100 meetrile üle kanda. Ta piirdus eeljooksus 10,39ga, poolfinaali ehk 24 tugevama sekka viinuks 7 sajandiku võrra kiirem aeg.

«See pole aeg, mida peaksin jooksma,» ütles pettunud Nazarov. «Tuleb teha korrektuure ja läbi mõelda, kuidas edasi liikuda, sest sellised ajad... See pole see, miks ma end spordile pühendan.»

Veel nukramalt läks eakaaslasel Hausenbergil. Juuni lõpus Eesti meistrivõistlustel saadud kubemevigastus segas nii ­palju, et kolme katsega ei õnnestunudki tulemust kirja saada.

«Esimesel katsel sain normaalselt peale joosta, aga hüppesse minnes andis tunda. Teisel katsel sain ka korralikult peale joosta, aga hüppes andis juba korralikult tunda. Viimasel katsel ei kannatanud enam joostagi,» selgitas kahel katsel üle astunud ja viimase hüppe pooleli jätnud Hausenberg.

Finaali ehk 12 hulka viis tulemus 7.74. Seega tase võinuks olla Hausenbergile väga sobiv. Tema isiklik rekord on 2020. aastast 7.91, tänavu on kirjas 7.85.

Enne võistluspäeva:

Ajalool on ikka komme riimuda, ent tänavuse kergejõustiku EMi eel on déjà-vu-tunne lausa erakordselt tugev. Sest kui 2002. aastal riputati Münchenis hõbedased autasud kaela kümnevõistleja Erki Noolele ja maratonijooksja Pavel Loskutovile, siis ka nüüd kiikavad medalite suunas just meie mitmevõistlejad ja pikamaajooksjad.

Tiidrek Nurme, Roman Fosti ja Kaur Kivistik on ligemale aasta töötanud selle nimel, et püüda EMil maratonis meeskondlikku medalit. Mingit imet selleks korda saatma ei pea, nagu tõestas neli aastat tagasi pronksi kaela saanud Austria koondis, kuid selge on ka see, et liiga palju eksimisruumi meestel ka pole.

Muresid pole

EMi eel olid märgid igatahes head. «Arvestades, et kolm inimest peavad [medaliks] olema terved ja motiveeritud ja täna istume kõik siin, tervelt ja motiveeritult, siis mida enamat veel küsida. See on suurepärane seis ja kõik edasine on ainult boonuseks,» sõnas Nurme laupäeval kinnitamaks, et nad on igasugustest muredest täiesti priid.

«Läheme tegema oma parimaid jookse ja eks meil peab veidi ka õnne olema,» sõnas Fosti ning lisas: «Distantsi esimesel poolel peab paika pandud strateegiast rangelt kinni hoidma ja sealt edasi siis enesetunde pealt: nii palju, kui seest tuleb!»

Sama meelt oli ka Kivistik: «Siinne [kümnekilomeetrine] ring on paras väljakutse. Need, kes liiga kiirelt alustavad, hakkavad teises pooles kindlasti lõivu maksma. Peab olema nutikas!»

Kuigi maratonirajal käib võitlus põhiliselt iseendaga, on poodiumit silmas pidades meie meeste suurimad konkurendid Hispaania, Itaalia, Prantsusmaa, Saksamaa ja Iisrael. See, kes peale jääb, on selge juba esmaspäeval kella 15st.

Kümnevõistluse medalinõudlejad

Maratoniga samaaegselt tuleb Eesti kergejõustikusõbral pilku peal hoida ka kümnevõistlusel, kus starti tuleb samamoodi kolm meest: Maicel Uibo (isiklik rekord 8604), Karel Tilga (8484) ja Janek Õiglane (8405). Kui vahepeal tundus, et kõikide meeste tippmarkidest võiks hea õnne(stumise) korral Münchenis kuldmedalist piisata, siis maailmarekordimehe Kevin Mayeri (9126) äkiline kannapööre tähendab ikkagi seda, et prantslane on EMil tiitlipretendent number üks.

Teisest kohast edasi on aga endiselt kõik lahtine: lisaks meie meestele tasub kiigata veel Niklas Kauli (8961), Kai Kazmireki (8580) ja Simon Ehammeri (8377) poole.

«Kui vaadata isiklikke, siis statistika põhjal tuleb üks meist kindlasti kõrgele kohale,» ei teinud Õiglane väikestest ootustest saladust, kuid lisas seejärel kärmelt: «Samas, kümnevõistluses võib kõike juhtuda ja midagi garanteeritud pole.»

Täpselt sama vastuse andis võistluse eel ka Eugene’i MMi kolmas eurooplane ehk Uibo: «Kümnevõistluses on kõik mehed võrdsed. Kõigepealt peab sul tervis vastu pidama, et alad läbi teha, ning seejärel peab need ka reaalselt kokku panema. Muutujaid on võrrandis palju. Tööd on tehtud. Seda, mis tabloole tuleb, näeme pärast finišijoont.»

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles