BLOGI- JA GALERII Rootslased tõmbasid Lillekülas vurri käima ja andsid eestlastele järjekordse kolaka

Reedel Rahvuste liiga C-tasandil võiduarve avanud Eesti meeste jalgpallikoondis kaotas esmaspäeva õhtul Rootsile 0:3. Postimees tegi A. Le Coq Arenal toimunud kohtumisest otseblogi.

Eesti alustas visalt ning sooritas esimese löögi juba avaminutil, kui Karol Mets suunas palli peaga napilt üle. Kodumeeskond surus edasi ning tekitas esimesed veidi rohkem kui veerand tundi vastasele peavalu, kuid pärast Alex Douglasi vigastuspausi sai Rootsi kontrolli endale. Vaheajaks juhtisid külalised 2:0, mõlemad väravad lõi Prantsusmaa kõrgliigaklubis Strasbourg palliv Sebastian Nanasi.

Vaheajale minnes oli õhkõrn lootus, et äkki Eesti suudab teisel poolajal taas hambaid näidata, kuid see haihtus kiiresti. Rootsi kontrollis mängu, surus Eesti oma karistusalasse ning lõi kolmanda värava. Kokku sooritasid ülemerenaabrid 19 pealelööki, eestlased said proovida vaid kolm korda – esmalt avaminutil, siis 85. minutil ning 90+5. minutil.

Eesti jätkab Rahvuste liiga C-tasandi esimeses alagrupis kolme punktiga kolmandal real. Novembris külastatakse seni nulli peal olevat Aserbaidžaani ja Slovakkiat. Püsimajäämise kindlustamiseks vajab Eesti aserite vastu viiki, kuid hea õnne korral – kui aserid ei saa Rootsilt punkti – võib piisata ka üheväravalisest kaotusest.

Enne mängu

Eesti ja Rootsi on alates eelmisest sügisest pidanud kolm punktimängu. Neist esimene toimus mullu septembris, kui Eesti kaotas koduse EM-valikmängu 0:5. Kaks kuud hiljem oli võimalik suur kaotushäbi näost maha pesta, ent siis jäid Sinisärgid võõrsil alla 0:2. Kaks võitu Rootsit liiga palju ei aidanud, sest nad lõpetasid valikgrupi Belgia ja Austria järel kolmandana, mistõttu jäädi ikkagi suurturniiri ukse taha.

Pärast talvist sõprusmängu, mille võitis B- või C-koondisega pallinud Rootsi 2:1, kohtuti taas septembris – sedapuhku Rahvuste liiga raames. Eesti jäi Stockholmis trammi alla ning kaotas 0:3, kõik väravad sündisid avapoolajal.

«Stockholmis sooritati meie vastu 25 pealelööki. Kui tahame positiivset tulemust, siis ei tohi Rootsi 25 pealelööki sooritada,» ütles Eesti koondise kapten Karol Mets mängueelsel pressikonverentsil. «Niimoodi on väga keeruline vastast nulli peal hoida. Ütlen veel kord, et taseme poolest ei ole Rootsi C-divisjoni meeskond, vaid nende kvaliteet meenutab ikkagi hoopis suuremate koondiste oma.»

Kui Eesti teenis enne septembrikuist vastasseisu võidupunkte viimati 2022. aastal, siis tänasele mängule minnakse hoopis teistsuguse tundega – reedel alistati ju Aserbaidžaan 3:1. Rootsi mängis aga paar tundi hiljem 2:2 viiki Slovakkiaga.

Rootsi koondise peatreener Jon Dahl Tomasson usub, et eestlased on septembriga võrreldes enesekindlamad. «Meie peame oma mängu mängima ning nende elu raskeks tegema. Me ei saa olla ülbed, vaid mängijatel peab olema õige suhtumine,» lisas ta pressikonverentsil.

Tomassoni mainitud enesekindlust demonstreeris reedel debüütvärava löönud Vlasi Sinjavski. «Kolme päeva pärast tahame jälle vähemalt viigipunkti,» sõnas Tšehhi kõrgliigaklubi Slovacko ääreründaja pärast eelmist mängu.

Eestil on Rootsi vastu tagasi poolkaitsja Kevor Palumets ja ründaja Alex Matthias Tamm, kes kandsid aserite vastu mängukeeldu. Nüüd jääb eemale reedel skoorinud keskväljamees Rocco Robert Shein, kes sai tolles mängus võistlussarja teise kollase, mis tähendab mängukeeldu. Vigastusega jäävad eemale kaitsjad Maksim Paskotši ja Artur Pikk.

Kas viimased kolm omavahelist punktimängu koondskooriga 0:10 kaotanud Eesti suudab lõpuks saada Rootsile vastu, selgub täna õhtul A. Le Coq Arenal. Pall pannakse mängu kell 21.45.