Hispaania alistas penaltitega Itaalia ja pääses finaali

Oliver Lomp
Itaalia senine turniir on kulgenud väga vaevaliselt: kui Sebastian Giovinco (sinises) neile alagrupimängus Jaapani vastu kohtumise lõpus 4:3 võidu tõi, juubeldati nagu oleks nad just võitnud mõne suurturniiri Foto: SCANPIX

Jalgpalli Konföderatsioonide karikaturniiri teises poolfinaalis alistas Hispaania penaltiseeria järel Itaalia 7:6.

Normaalaja esimesel poolajal oli Itaalial mitu head võimalust mängu juhtima minna, kuid ühtegi šanssi ära ei kasutatud. Teine poolaeg oli mõlema meeskonna poolt uimane ja kuigi hispaanlased olid veidi ohtlikumad jäid väravad löömata.

Lisaajal oli märksa aktiivsem Hispaania, kuid ka siis ei jõutud väravani. Mõlemad meeskonnad tabasid lisaajal korra ka posti.

Penalteid löödi ülikindlalt, kuni eksis Leonardo Bonucci. Jesus Navas tabas ja Hispaania oli võitnud 7:6.

Pühapäevases finaalis kohtub Hispaania võõrustaja Brasiiliaga.

Mängu käik:

Mängu alguseni tund aega

Hispaania algkoosseis: Casillas - Arbeloa, Pique, Ramos, Jordi Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - David Silva, Torres, Pedro.

Itaalia algkoosseis: Buffon - Bonucci, Barzagli, Chiellini - Maggio, De Rossi, Pirlo, Marchisio, Giaccherini - Candreva, Gilardino.

Itaalia jaoks on kahtlemata parim uudis see, et Pirlo mängib

Nagu ennustati: Itaalia läheb erinevalt senisest turniirist mängima taktikaga 3-5-2

Mängu alguseni kümme minutit

Huvitav fakt: üle poole algkoosseisudes olevatest mängijatest mängivad klubijalgpalli kas FC Barcelonas või Torino Juventuses - 22st 13

Gianluigi Buffon ja Giorgio Chiellini on ainsad mängijad kahe meeskonna peale, kes on kaasa teinud kõik senised mängud otsast lõpuni

Hümnid mängitud. Õige pea kõlab avavile

Avavile on kõlanud!

2. minut: Hispaania surve. Pedro saab karistusala joone lähistelt löögile, kuid lööb mööda

3. minut: Itaalia teeb hea kontrarünnaku, kuid Giaccherini löök täiesti vabana olles ebaõnnestub täielikult

6. minut: Gilardino ei jõua napilt hästi ette mängitud pallini

8. minut: Itaalia teenib kontrarünnaku järel nurgalöögi...

Maggio pääseb peaga löögile, kuid pall lendab üle

13. minut: Mäng on praegu üsna võrdne. Hispaania üritab rohkem, kuid midagi ihtlikku pole nad tekitanud. Pigem on Itaalia rünnakuüritused teravamad

15. minut: Napilt! Gilardini saab Hispaania värava ette hea söödu, kuid veeretab palli mööda. See oli praegu mängu parim võimalus

17. minut: Taas suurepärane võimalus Itaalial! Pikk pall mängitakse ette Maggiole, kelle pealöögi tõrjub Casillas

19. minut: Itaalial taas suurepärane võimalus! Pirlo karistuslöögi järel pääseb peaga löögile De Rossi, kuid lööb mööda

19. minut: Ja taas Itaalia võimalus. Marchisio mängitakse peaga karistusalas löögile, kuid pall lendab taas mööda. Hispaania on praegu tõelises hädas!

23. minut: Gilardino jääb napilt suluseisu, kuid Itaalia mängis taas hea palli ette

Hispaania püüab küll palli vallata, kuid nende rünnakud on kuidagi seosetud. Itaalia on palliga palju teravam

26. minut: Esimene enam-vähem võimalus Hispaanial, kuid Silva ei saa palli kätte ja pealelöögini ei jõuta

30. minut: Itaallased kombineerivad rünnakul kenasti, kuid Marchisio jääb suluseisu. Siit võinuks tulla väga terav moment

34. minut: Mäng on nüüd isegi pigem Itaalia kontrolli all

36. minut: Giaccherini annab suurepärase tsenderduse Maggio pea peale, kuid Casillas teeb supertõrje. Taas suurepärane võimalus Itaalial. Võimalik, et mängu parim!

37. minut: Hispaanial esimene tõeline võimalus! Torres mängib ilusti Barzaghlist mööda, kuuid lööb healt positsioonilt mööda. Supervõimalus!

43. minut: Itaalia pani minutiks peale kõva surve. Giaccherini löök blokeeriti, De Rossi oma tõrjus Casillas

45. minut: Xavit otsitakse pika palliga, kuid hispaanlane ei jõua kohale

Poolaeg on lõppenud!

Esimesel poolajal oli mõnevõrra üllatuslikult Itaalia selgelt parem meeskond. Mida Hispaania teiseks poolajaks välja mõtleb?

Statistikat: Hispaania pallivaldamine on 62, Itaalial 38. Pealelööke väravale pole hispaanlased sooritanud, Itaalia on teinud neid neli

Itaalia on poolajal teinud vahetuse: Montolivo on tulemas sisse, kuid kelle asemel?

Poolkaitsja Montolivo tuleb sisse keskkaitsja Barzaghli asemele...see tähendab ilmselt, et Juventuse mees tegi endale mingis olukorras viga. Tõenäoliselt liigub De Rossi keskkaitsesse

Teine poolaeg on alanud!

49. minut: Iniesta pääseb äärest läbi, kuid löök terava nurga alt läheb selgelt mööda

51. minut: Hispaania on tegemas vahetust...platsile on tulemas Jesus Navas

52. minut: Navas tuleb platsile Silva asemele

54. minut: Hispaania nurgalöök...

Ramos vaid riivab palli

56. minut: Hispaania karistuslöök, tsenderduse koht...

Ramos pääseb löögile, kuid lööb mööda. Samas vilistab kohtunik ka suluseisu

58. minut: Esimene korralik võimalus sel poolajal. Torres mängib Navase löögile, kuid Buffon püüab

59. minut: Itaalia nurgalöök...

See mängitakse lühikeselt lahti ja midagi ohtlikku Itaalia ette ei võta

60. minut: Mäng on muutunud väga rahulikuks

63. minut: Montolivo leiab pika palliga Gilardino, kuid viimane jääb suluseisu.

Hispaanial suluseisue 1, Itaalial lausa 6

64. minut: Iniesta näitab suurepärast tehnikat, triblab kolm meest mööda, kuid löök ebaõnnestub täielikult

65. minut: De Rossi teenib kollase kaardi pärast kokkupõrget Torresega

66. minut: Hispaania korralik rünnakuüritus, kuid Hispaania mängija tsenderduse püüab Buffon

69. minut: Itaalia ilus kombinatsioon. Marchisio löögile jääb ette Pique. Teenitakse nurgalöök...

Kuid sellest midagi ei tule

71. minut: Itaalia valdab ilusti palli, tekitatakse karistusalas teravus, kuid löögini ei jõuta

72. minut: Itaalia karistuslöök...Pique saab pea vahele ja itaalia teenib nurgalöögi

73. minut: Pedro mängitakse täiesti vabaks, kuid Buffon klaarib olukorra. See oli väga ohtlik moment

75. minut: Taas Itaalia nurgalöök...

Midagi ohtlikku sellest ei tule

Juan Mata on tulemas väljakule...

76. minut: Taas itaallaste nurgalöök...

Midagi ohtlikku sellest taas ei tule

78. minut: Kui päris aus olla, siis Itaalia domineerib keskväljal täielikult. Sellist Hispaaniat pole ammu näinud. Samas oleks itaallastel ka nagu mõistus otsas, mida palliga teha

Nüüd tuleb Mata platsile, kes asendab Pedrot

Ka Itaalia teeb vahetuse: Marchisio asemel tuleb väljakule Aquilani

82. minut: Torres püüab kavala sööduga Iniesta vabaks mängida, kuid sööt on ebatäpne

84. minut: Tundub, et mõlemad meeskonnad on väsinud. Mõlemad teevad liiga palju ebatäpseid sööte

85. minut: Supervõimalus Hispaanial. Torres teeb hea spurdi, murrab karistusalasse ja mängib ääre peal olevale Navasele. Navas annab ideaalse söödu ette rutanud Piquele, kuid keskkaitsja löök lendab kõvasti üle värava

86. minut: Navase kauglöögi püüab Buffon

90. minut: Hispaania poolt teravus, kuid normaalse löögini ei jõuta

Hispaanial näib olevat normaalaja lõpus rohkem jõudu

Kolm minutit normaalajale juurde

90+2: Itaalial veel hea võimalius. Aquilani üritan käärlööki, kuid ei taba korralikult palli. Gilardino sööstab kohe samuti pallini, kuid jääb suluseisu

90+3: Hispaania teenib ohtlikust kohast karistuslöögi. Suurepärane tsenderduse koht...

Xavi palli taga...

Näeme lisaaega

Vabandame vahepealsete viivituste eest: süsteem on veidi uimane

Itaalia on tegemas vahetust: Giovinco tuleb Gilardino asmel platsile

Lisaaeg algas!

91.minut: Hispaania nurgalöök...kujuneb üsna ohtlikuks - Buffon tuleb väravast välja ja lööb palli minema, kuid Navas proovib kohe kaugelt. Buffon püüab

93. minut: Suurepärane võimalus Itaalial. Tsenderduse järel jõuab pall Giaccherinile, kes tabab posti!

94. minut: Torrese asemel tuleb platsile Martinez

95. minut: Hispaania karistuslöögi järel jääb Pique täiesti vabaks - Barcelona keskkaitsja uimerdama ja tema löögile jõuab itaallane vahele. Nurgalöögist ei tule aga midagi

96. minut: Hispaania nurgalöök...

Väga ohtlik olukord, De Rossi jõuab napilt lahtisele pallile vahele

96. minut: Järjekordne nurgalöök kujuneb ohlikuks, kuid Hispaani mängija saadab palli taas üle värava

99.minut: Hispaania on surve peale pannud. Iniesta tõstab palli ilusti Albale, kuid viimase löök läheb selgelt üle

101. minut: Hispaania karistuslöök. Hea tsenderuse koht...

Keegi hispaanlastest jäi aga suluseisu

103. minut: Hispaaniale väga heast kohast karistuslöök. See on löögi koht!

...

...

Xavi lööb üle

Esimene lisaaeg on läbi. Siin oli selgelt domineerivam Hispaania, kuigi parim võimalus oli itaallaste Giaccherinil, kes lõi posti

Lisaaja teine poolaeg algas!

107. minut: Hispaania on aktiivsem, Itaalia paistab väsinum

...

109. minut: Mata mängitakse karistusala joone juures löögile, kuid Chelsea mängujuht lööb mööda. Hea võimalus!

112. minut: Itaaliale korralikust tsenderduskohast karistuslöök...

Hispaania lööb palli puhtaks

114. minut: Penaltid lähenevad...

115. minut: Milline võimalus!!! Xavi lööb 20 m posti! Buffon oli selles olukorras ebakindel

116. minut: Navas pääseb äärelt läbi ja lööb peale, kuid itaallane saab jala vahele

117. minut: Hispaania nurgalöök...ei tule midagi

118. minut: Hispaania üritab veel päris teravalt. Itaalia on väga väsinud

120. minut: Itaalia teravam rünnak, kuid Hispaania kaitse on kindel

120+1. minut: Hispaania pääsen neljakesti kolme kaitsja vastu kiirrünnakule, kuid palli väravasse ei saada

Lisaaeg läbi! Me näeme penaltiseeriat!

Viimati lõid need kaks meeskonda penalteid 2008. aasta EMi veerandfinaalis - siis oli 5:4 parem Hispaania, kes võitis hiljem Euroopa meistritiitli

Bonucci...lööb üle!!!

Jesus Navas viib Hispaania finaali!!!! 7:6!!!!

EELLUGU:

Tänase mängu puhul on tegemist mullu peetud Euroopa meistrivõistluste finaaliga, kus tookord olid hispaanlased kindlalt 4:0 paremad. Ka käimasoleva turniiri seniseid mänge arvestades, võib Hispaaniat kindlaks favoriidiks pidada, kuid ei tasu unustada, et nende vastas on siiski neljakordsed maailmameistrid.

Euroopa meistrivõistlustel näidatud mängupildiga oli finaal õiglane: Itaalia ja Hispaania olid mänguliselt parimad ja jõudsid õigustatult lõppvaatusele. Pärast EMi on aga kahe meeskonna käekäigud olnud üsna erinevad. Kuigi mõlemad on MM-valiksarjas kindlalt oma valikgruppide liidritena liikumas Brasiilia poole, on mängupildid kardinaalselt erinevad. Hispaania mängib endale omaselt kaunist söödumängu ja murrab vastaseid mängeldes, Itaalia on aga raskustes ja sõltub liiga palju teatud mängijatest.

Konföderatsioonide karikaturniir on olnud valiksarja suurepärane peegelpilt. Itaalia küll jäi alagrupis alla vaid Brasiiliale (2:4), kuid ka nende võidud  (4:3 Jaapani vastu ja 2:1 Mehhiko vastu) polnud veenvad. Eriti Jaapani vastu olid itaallased püstihädas – jaapanlased domineerisid ja valdasid palli, kuid läbi õnne ja harvade sähvatuste püsiti mängus. Lõpuks võeti mängupildile vastupidiselt võit. Väga nukker oli Itaalia esitus ka Brasiilia vastu, kus sinisärgid tegid lubamatult palju lapsikuid vigu ja lasid nii brasiillastel täielikult domineerida. Tõsi, brasiillaste vastu oli säärelihavigastusega väljas viimasel kümnel aastal Itaalia keskväljal dikteerinud geenius Andrea Pirlo, kes hispaanlaste vastu peaks taas rivis olema.

Hispaania mängijad pole hoolimata pikast eduperioodist jalga gaasipedaalilt maha võtnud. Vastupidi: kohatu tundub, et nende palli valdav stiil on muutunud veel kindlamaks. Alagrupis alistati järjest Uruguay (2:1), Tahiti (10:0) ja Nigeeria (3:0) ning suundutakse kindlalt karika poole.

Kahe meeskonna saldo läbi ajaloo on olnud väga tasavägine. Mõlemad meeskonnad on võitnud kaheksa mängu, 12 korral on lepitud viiki. Tõsi, viimasest kaheksast mängust on Itaalia saanu8d vaid ühe võidu (Hispaanial kolm võitu, neli viiki).

HUVITAVAID FAKTE (allikas BBC):

• Hispaania jalgpallikoondis on turniirimängudes (valikturniirid ja finaalturniirid) püsinud võitmatuna 28 mängu järjest (24 võitu, neli viiki). Viimane hispaanlaste kaotus pärineb 2010. aasta MMilt, kui alagrupi esimeses mängus kaotati Šveitsile 0:1. Kui võtta arvesse sõprusmängud, on Hispaania püsinud võitmatuna 25 mängu (2011. aastal kaotati Inglismaale).
  • Fernando Torres on Konföderatsioonide karikaturniiril löönud kaheksa väravat. Üheksa on suutnud vaid brasiillane Ronaldinho ja mehhiklane Cauhtemoc Blanco.
  • Itaalia väravale (Gianluigi Buffon) tehti alagrupiturniiril kõige enam pealelööke – 20.
  • Itaalia lasi alagrupiturniiri lenda võrku lüüa kaheksa palli. Ühelgi suurel turniiril pole nad varem alagrupis nii palju palle enda võrgust pidanud noppima.
  • Enne alaghrupiturniiri lasi Itaalia endale viimati lüüa vähemalt kolm väravat kahes mängus järjest 1976. aasta mais.

Postimehe lugeja, kellele hoiad Sina täna pöialt?