USA võttis üllatusmehe väravast Ghana vastu dramaatilise võidu

John Brooks.
John Brooks. Foto: SCANPIX

Jalgpalli MM-finaalturniiril alistas USA G-alagrupi teises mängus 2:1 Ghana. Ameeriklased läksid kohtumist juba 29. sekundil juhtima, kui skoori avas Clint Dempsey. Aina ohtlikumalt rünnanud Ghana viigistas 82. minutil Andre Ayew' väravast, ent viimane sõna jäi ikkagi USAle, kui 86. minutil tõi neile võidu vahetusmehe John Brooksi pealöök.

Ghana – USA 1:2

Väravad: 82. A. Ayew – 1. Dempsey, 86. Brooks

Hoiatused: 30. Rabiu, 90.+2. Muntari

Ghana: Kwarasey, Boye, Mensah, Opare, Muntari, Asamoah, Rabiu (71. Essien), A. Ayew, J. Ayew (59. Boateng), Atsu (78. Adomah), Gyan.

USA: Howard, Beasley, Johnson, Cameron, Besler (46. Brooks), Jones, Bradley, Beckerman, Bedoya (77. Zusi), Dempsey, Altidore (23. Johannsson).

Mängu käik (Ghana - USA):

Ghana algkoosseis: Kwarasey, Gyan, Opare, Atsu, A. Ayew, Muntari, J. Ayew, Rabiu, Mensah, Asamoah, Boye.

USA algkoosseis: Howard, Bradley, Besler, Beasley, Dempsey, Bedoya, Jones, Beckerman, Altidore, Cameron, Johnson.

Tänane kohtunik on rootslane Jonas Eriksson

MÄNG ON ALANUD!

0:1

1. min - Uskumatu algus, Clint Dempsey viib USA juba 30. sekundil 1:0 juhtima!

Ilus individuaalne värav, Dempsey tuleb vasakult äärelt läbi ja saadab palli täpselt tagumise posti kõrvale

MMi kõigi aegade kiireimast väravast jääb USA ründajal siiski veel puudu - kes mäletab, siis selle lõi Türgi täht Hakan Sükür 2002. aastal pronksimängus Lõuna-Korea võrku. Mänguaega oli tabamuse hetkeks kulunud vaid 11 sekundit.

Küll aga mahub Dempsey tabamus napilt kõigi aegade esiviisikusse.

Väike täpsustus - ametlikult märgitakse väravalöömise hetkeks mängu 29. sekund

10. min - Ghana on esimesest ehmatusest üle saanud ja võtab ka viimaks rünnakuid üles

USAl on veel mõistagi vara hõisata, sest Ghana lõi Aafrika valikturniiril rohkem väravaid kui ükski teine meeskond - 25.

19. min - USA teeb hea vasturünnaku, kuid Altidore'i lüöögi suudavad kaks palli ette viskuvat kaitsjat siiski blokeerida

21. min - Altidore'i mäng on tänaseks mängitud, USA ründaja haarab pika söödu järele tormates reiest ja variseb murule. Selliseid vigastusi oleme käimasoleva turniiri jooksul juba õige mitu korda näinud ning ka USA peatreener Jürgen Klinsmann peab tegema sunnitud vahetuse - platsile tuleb Aron Johannsson.

26. min - USA järjekordse paljulubava vasturünnaku lõpetab Bedoya kauglöögiga, mis läheb siiski päris palju väravast mööda

30. min - Rabiu saab Beckermani vastu tehtud vea eest mängu esimese kollase kaardi

32. min - Howard tõrjub alumisest nurgast Gyani terava löögi

34. min - Dempseyl lüüakse õhuvõitluses nina veriseks

Kui rääkida veel Asamoah Gyanist, siis mäletatavasti siirdus mees jalgpallimaailma suureks üllatuseks 2011. aastal 25-aastasena ehk parimas mängijaeas Inglismaa kõrgliigast Araabia Ühendemiraatidesse Al-Aini klubi ridadesse suurt raha teenima. Seal on mees löönud nüüdseks 89 mänguga koguni 100 väravat.

Avapoolajale on lisatud tervelt viis minutit.

45.+5. min - Ghanal on poolaja lõpuminutil suurepärane võimalus viigistada, kuid esmalt ei saa Atsu korralikult söötu kätte ja seejärel ebaõnnestub healt positsioonilt Jordan Ayew löök.

AVAPOOLAEG LÄBI!

Ghana mängus oli ilusaid hetki, kuid avaminuti ehmatusest ei saadud tegelikult poolaja lõpuni korralikult üle ja Tim Howardi töö on peamiselt piirdunud tsenderduste püüdmise või tõrjumisega. USA vasturünnakud on olnud ohtlikud, ent ka nemad pole suutnud i-le punkti panna ning lisaks kaotati juba paarikümne minuti järel vigastuse tõttu Altidore.

USA teeb ka teise vahetuse, avapoolaja keskel samuti vigastusega hädas olnud Matt Besleri asemele tuleb John Brooks

TEINE POOLAEG ON ALANUD!

Ghana jätkab teisel poolajal sama taktikat mis esimesel, enamik rünnakuid käib parema ääre ja Christian Atsu kaudu

55. min - Muntari annab kaugelt tuld, pall keerab viimasel hetkel vindiga siiski Howardi väravast eemale. Kohe järgmisel rünnakul leitakse hea tsenderdusega Gyan, kes suunab palli napilt üle värava.

58. min - Gyanilt veel üks suurepärane pealöök, mille Howard posti kõrvalt ära toob. Ghana teeb vahetuse, Jordan Ayew lahkub ja tema asemele tuleb Kevin Prince Boateng.

63. min - Gyan mängitakse penaltipunkti juurde löögile, Cameron saab jala vahele. Nurgalöök lüüakse puhtaks, kuid Ghana surve aina kasvab ja võimalusi arvestades peaks seis olema juba ammu vähemalt viigis.

66. min - Boateng lööb kaugelt peale ja kõrgelt üle

71. min - Rabiu lahkub ja tema asemele tuleb Michael Essien. Ghanal on kirjas juba 15 pealelööki ameeriklaste kuue vastu, kuid ükski pall ei ole veel Tim Howardi väravas maandunud

76. min - USA viimane vahetus, Bedoya välja ja Graham Zusi sisse. Ghana teeb samuti kolmanda vahetuse, Atsu asemele tuleb Albert Adomah.

80. min - Johsnon teeb pika soolo ja söödab lõpuks Dempseyle, kes lööb pöördelt, kuid Kwarasey püüab raskusteta

Boatengi sekkumine on Ghana mängu elavdanud ja Essieni sissevahetamine lubab ka Muntaril aktiivsemalt rünnata, kuid värava jahtimiseks jääb Ghanal nüüd aega veel vaid kümme minutit.

1:1

82. min - Lõpuks see värav tulebki - Gyani imeilus kannasööt vabastab Andre Ayew', kes saadab palli vasaku jala välisküljega Howardist mööda. 1:1!

See mäng pole veel kindlasti läbi, Ghana järgmisel rünnakul kombineeritakse natuke üle, kuid ka USA suudab veel ohtliku vasturünnaku korraldada.

1:2

86. min - USA pääseb taas juhtima!

21-aastane vahetusmees John Brooks jookseb end nurgalöögi järel vabaks ja saadab palli peaga väravasse. Brooksile on seejuures tegu alles viienda koondisemängu ja esimese väravaga. Milline koht ja hetk selle löömiseks!

Viis lisaminutit!

90.+1. min - Muntari sõidab Dempseyle sisse ja saab kollase kaardi

MÄNG LÄBI!

Ghana ründas suurema osa teisest poolajast ohtlikult, kuid USA kasutas oma võimalused suurepäraselt ära ning võtab sellest mängust väga tähtsad kolm punkti.

86. min - USA pääseb taas 2:1 juhtima!

MÄNG LÄBI!

Ameeriklased soovivad kindlasti revanši 2006. ja 2010. aastate MMil saadud kaotuste eest. Sama algrupi teises mängus alistas Saksamaa koguni 4:0 Portugali.