Euroopa korvpallielus võivad toimuda revolutsioonilised sündmused

Ats Kuldkepp
, spordireporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Madridi Reali kapten Felipe Reyes (suure karikaga) tähistamas Euroliiga võitu.
Madridi Reali kapten Felipe Reyes (suure karikaga) tähistamas Euroliiga võitu. Foto: JAVIER SORIANO/AFP

Euroopa korvpallielus on pikka aega tuha all hõõgunud konflikt Rahvusvahelise korvpalliliidu (FIBA) ja Euroliiga korraldaja ULEBi vahel. Sel suvel on kired suure leegiga lahvatanud ja Hispaania ajalehe El Mundo Deportivo teatel kavandab FIBA seni teada olnust veelgi ulatuslikumat revolutsiooni.

Nimelt tahab FIBA Euroliiga täielikult üle võtta ja selle tarbeks on juba kohtutud kaheksa suurklubi esindajatega, kellele pakutakse senisest paremaid tingimusi ja rohkem raha. Näiteks väidab FIBA, et Euroliiga sõlmitud telelepingu väärtus jääb turuhinnale selgelt alla ja on kolm korda väiksem kui isegi ragbi Meistrite liiga telekontraht.

FIBA pakub seega «kaheksale suurele» (Madridi Real, Barcelona, Ateena Panathinaikos, Piraeuse Olympiakos, Moskva CSKA, Tel Avivi Maccabi, Istanbuli Fenerbahce, Istanbuli Anadolu Efes) senisest 50% rohkem raha ja kindlustab neile igal aastal liigas osalemise.

Plaani järgi kaotaks sarnase A-litsentsi Milano Emporio Armani, Kaunase Žalgiris ja Vitoria Laboral Kutxa. FIBA kavandatav võistlusformaat sisaldab 16 klubi, kes mängivad omavahel kaks korda läbi ja kaheksa paremat pääsevad edasi veerandfinaalidesse. Seni osales ULEBi Euroliigas 24 klubi, kellest 16 pääses vahegruppidesse ja alles siis tulid veerandfinaalid.

Lisaks kaheksale nurgakivile saaks koha Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Leedu meistrid. Ülejäänud neli kohta mängitaks kava järgi välja sügisel peetaval kvalifikatsiooniturniiril, kus osaleks peale tippliigade meeskondade ka Belgia, Hollandi, Poola, Bulgaaria, Tšehhi ja endiste Jugoslaavia riikide klubid.

El Mundo Deportivo sõnul pole teada, kas klubid FIBA ettepanekuga nõustuvad, aga lisaraha ja lihtsam formaat on meeskondadele meeltmööda. Lisaks paraneks tugevuselt Euroopa teise klubisarja (seni Eurocup) tase, mille FIBA kavatseb samuti enda kontrolli alla võtta.

Raske uskuda, et «uus Euroliiga» hakkaks toimima juba sellest sügisest, sest juba homseks on ULEB kavandanud algava hooaja Euroliiga alagruppide loosimise.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles