Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Vaimujõu puudumine maksis Tartule valusalt kätte

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Oliver Orav (nr 5) suutis Selverile võiduks vajaliku panuse anda. | FOTO: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

Kui tiitlikaitsja Tallinna Selver ja eelmise hooaja ebaõnnestuja Tartu Bigbank Eesti meistrivõistluste finaalseeria avamänguga alustasid, olid unised nii mõned mängijad kui ka publik. Tartu läks kiirelt 2:0 ette, võites esimesed vaatused vastavalt 25:20 ja 25:22. Võrkpallurid harjusid pärast poolfinaale uute vastastega, publik ilmselt sellega, et finaalis pole Avo Keelt. Lõpuks ärkasid aga kõik, sest madinat jagus viieks geimiks.

Kuigi tegu on kõige paremini komplekteeritud tiimidega Eestis, pole sellest hooajast kummalgi midagi ette näidata, karika võitis Pärnu, Balti liiga Rakvere. Seetõttu võis aimata, et lühikesi mänge nelja võiduni peetavas seerias ei tule.

Selveri mängijate eneseusk kahe esimese geimiga ei kadunud. «Läks aega, enne kui Tartu stiiliga kohanesime. Olime krobelised, kaitses eriti. Kui serv tööle läks, blokk-kaitse ja rünnakud samuti, siis saime reele tagasi,» ütles Vassiljev. «Oli kannatlikkuse ja eneseusu mäng.»

Kolmandas geimis tegi Selveri endisest ragbimängijast diagonaalründaja Lincoln Williams seda, mida kõige paremini oskab – täiest jõust servida. Viis Selveri 7:0 ette ja sellest ehmatusest Tartu üle ei saanud, geim Selverile 25:16. «Williams teab, et tal on vabad käed tulistada nii kõvasti, kui tuleb,» kommenteeris Vassiljev.

Neljandas geimis säras 212 cm pikkune Tartu tempomees Mart Naaber, kes oleks võidu korral kindlasti olnud tartlaste kangelane. Ta õnnestus nii blokis kui rünnakul, vastaste sidemängija Dmitri Dolgopolov läks 13:13 viigiseisul närvi ja teenis kollase kaardi. Tundus, et Selver võib murduda.

Aga läks teisiti ja pika geimi võitis Selver 28:26.

Järgmine vaatus oli Oliver Orava järjekordne tähetund. Kui mõni aasta tagasi Orav Selveris veel põhimees ei olnud, tõi ta pingilt sekkudes korduvalt meeskonna raskest seisust välja. Nüüd on ta justkui põhimees, kes alustab tihti pingilt. Sest ta saab hakkama nii nurgas kui diagonaalina, ja peaks Lincoln Williamsiga midagi juhtuma, on Orav tema vahetusmees. Seetõttu ei dramatiseeri ta oma olukorda ka üle. Eile säras ta taas otsustavatel hetkedel.

«Võib-olla tulengi pingilt paremini kui põhis. Aga Raineril (peatreener Rainer Vassiljev) on kindel nägemus, miks ta mängib Rauno (Tamme) või Karliga (Allik),» kommenteeris Orav.

Finaali avavaatuse keerasid pealinna mehed enda kasuks vaimujõuga, usub Orav. «Vaimuga murdsime Tartu täna ära. Ja muidugi Linci (Williamsi) servidega,» sõnastas 16 punkti kogunud Orav võidu peamise võtme.

Nurgaründaja tänas ühtlasi jumalat, et Tartu jäi servi vastuvõtuga hätta ja ei saanud mingitel hetkedel enam 212 cm pikkust temporündajat Mart Naabrit nii hästi kasutada. «Ka viienda geimi alguses said nad Mardile keskele palle üles anda ja sealt pole enam midagi kätte saada,» kiitis ta vastast.

Kui poolfinaalis Pärnuga oli Selveri mängijatel ka omavahel ütlemist, siis nüüdseks on jälle leitud ühtne hingamine. «Kui nii jätkame, siis ei tohiks meil probleeme olla, füüsis on samuti korras,» kinnitas Orav.

Pärast mängu oli vastase kiidetud Mart Naaber löödud mees. Kirus servivigu ja tunnistas, et 2:3 kaotusest on raske midagi head leida.

«Valusa emotsiooni annab selline mäng. Oleksime võinud selle neljandas geimis ära võtta, aga siis tulid need servivead ja need said saatuslikuks,» sõnas selles geimis kaheksa silma toonud mängumees. Naaber saab öösel magada ka pärast tappasaamist ja ei kavatse mõtteid eilse mängu juures kaua hoida. Kokku jäi tema arvele 17 punkti.

Tartu diagonaalründaja Bradley Gunter tunnistas samuti, et meeskond ei suutnud pingega hakkama saada. «Suudame asju teha, aga tuleb võtta vastutus. Finaalipinge sai meist võitu,» ütles kanadalane.

Tartu peatreener Oliver Lüütsepp usub, et 2:0 eduseisus jalga sirgeks ei lastud. Aga vaim murenes. «Neljanda geimi lõpus eksisime serviga neli korda järjest, seal oleksime pidanud selle mängu ära võtma. Laristasime ühe mängu nüüd ära. Vist tuli võiduhirm, vaimne pool oli kehv. Mänguliselt võrdne mäng, nagu statistika näitab,» rääkis Lüütsepp.

Selveri jaoks oli ka üks kurb hetk, kui tempomees Siim Ennemuist hüppeliigest väänas. Vigastuse tõsidus selgub lähipäevil. Tartul on jätkuvalt seljaga hädas samuti temporündaja Meelis Kivisild, kes eile ei mänginud. Seeria jätkub kolmapäeval kell 19 Tartus.

Pronksiseeria avamängus alistas Pärnu 3:0 Rakvere.