Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Vehklejate tõehetk: juhatus valib töörahu ja jätkuva konkurentsi vahel

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Nelli Paju (vasakul) ja Katrina Lehis eelmise aasta Tallinna lahiste meistrivõistluste finaalis. Suure tõenäosusega jäävad just nemad olümpiakoondisest välja. | FOTO: Erik Prosez

Täna toimuval Eesti Vehklemisliidu juhatuse koosolekul selguvad suure tõenäosusega need neli sportlast, kes kuuluvad Rio de Janeiro olümpiamängudele sõitvasse epeenaiskonda. Kindel on see, et valikusse pääsevad Eesti edetabeli kaks parimat ja ülejäänud kaks vehklejat valib välja peatreener Kaido Kaaberma. Nüüd otsustab juhatus, millisel kuupäeval naiskond lõplikult lukku pannakse. Võib eeldada, et juba täna õhtuks on olümpianaiskond teada.

«Minu ettepanek juhatusele on järgmine: koondise võiks lukku panna juba homme (täna – toim),» ütles Kaaberma pühapäeval. Kui peatreeneri pakutud stsenaarium läbi läheb, siis pääsevad edetabeli alusel koondisesse Irina Embrich ja Erika Kirpu, treener ise valiks koondisesse Kristina Kuuse ja Julia Beljajeva. Olümpiat vaataksid kodust Katrina Lehis ja Nelli Paju. «See nelik teenis olümpiapileti välja ja loomulikult oleks aus, kui nemad sinna ka võistlema pääseksid.»

Peatreener Kaido Kaaberma koos Julia Beljajeva, Nelli Paju ja Erika Kirpuga. Foto: Tairo Lutter

Võib eeldada, et juhatus võtab peatreeneri soovi arvesse, kuid mitte kõik liikmed ei ole Kaabermaga sama meelt. Kui peatreener võitleb varajase töörahu nimel, siis vastasleeri eesmärk on omavahelise konkurentsi hoidmine. «Sportlikus mõttes oleks see täiesti arusaamatu käik. Olümpiani jääb veel pool aastat ja sinna vahele jääb palju võistlusi. Me ei saa ju täna otsustada, kes poole aasta pärast parimad on,» ütles juhatusse kuuluv Helen Nelis-Naukas, kes on Kuuse, Lehise ja Paju treener.

«Eesti koondise trump ongi tugev sisemine konkurents. Kuna Paju ja Lehis on tugevalt koondise kandadel, siis on ka kõik teised pidanud kõvemini treenima ja arenema. Nüüd tahetakse aga koondis pool aastat enne lukku panna. Neli naist saavad jala üle põlve panna, mingit stressi ja pinget neil enam pole,» jätkas ta.

Mina olen kõigest peatreener ja mängin nende reeglite järgi, mis juhatus loonud on.

Olümpia eel toimub veel terve hulk võistlusi: Sofia satelliitturniir, Budapesti GP-etapp, Rio de Janeiro GP, Eesti meistrivõistlused, Londoni satelliitturniir, Spliti satelliitturniir, Legnano MK-etapp ja Euroopa meistrivõistlused. «Minu ettepanek juhatusele: peaksime ootama vähemalt Budapesti GP lõpuni ja seejärel võib koondise lukku panna,» avaldas Nelis-Naukas nn kompromissplaani. Lisaks temale kuuluvad juhatusse veel Margus Hanson, Andres Lipstok, Indrek Madar, Innar Mäesalu, Jevgeni Karavajev, Meelis Loit ja Raido Mägi.

Kaks leeri on ühes asjas ka enam-vähem samal meelel. Nimelt peaks tulevikus vaidluste ennetamiseks mängureeglid kindlamalt paika panema. «Juba enne olümpiapunktide kogumise algust oleks pidanud ütlema, millal koondis lukku lüüakse. Praegu jääb mulje, et kuupäev valitakse mingite omavaheliste kokkulepete järgi,» arvas Nelis-Naukas.

Eesti epeenaiskond koosseisus Erika Kirpu (vasakult), Julia Beljajeva, Kristina Kuusk ja Irina Embrich Buenos Airese MK-etapil võidetud pronksmedalitega. Foto: Erakogu

Kaaberma: «Mina olen kõigest peatreener ja mängin nende reeglite järgi, mis juhatus loonud on. Kui juhatus on jätnud endale võimaluse kuupäeva nihutada, siis nii see on. Mina avaldasin neile oma nägemuse, sest arvan, et olümpial peaks olema koondis, kes pääsme teenis. Tulevikule mõeldes võib muidugi selle kuupäeva ka varem ära otsustada. Ehk väldime nõnda mõnda vaidlust.»

Nelis-Naukas istus eile arvuti taga ja pani kirja oma mõtteid. «Saadan kirja laiali, et kõik saaksid minu ettepanekutega tutvuda. Kahjuks olen kuulnud, et sisuline otsus on juba tehtud ja Kaaberma saab oma tahtmise,» ütles ta. «Kõige rohkem kahju on mul Katrina Lehisest. Ta on noor sportlane, kes on edetabelis pidavalt nelja hulgas, kuid ometi räägivad nii peatreener kui teised koondislased, et ta ei vääri olümpiakohta. Mina ei tea, kuidas see noorele sportlasele mõjub, kuid see kõik on selgelt ebaõiglane. Loodan, et ta ei saa mingit traumat. Mina lähen igal juhul koosolekule ja võitlen selle eest, et koondises peab olema konkurents, kus lõpuks saab otsustavaks sportlik printsiip, mitte kellegi omavaheline kokkulepe. Loodan, et ta saab vähemalt Euroopa meistrivõistluste individuaalturniiril oma võimaluse.»

Kaaberma ütleb kriitika kohta tagasihoidlikult: «Ühelgi teisel treeneril ei ole ühtegi etteheidet olnud. Tema on ainus. Mina arvan, et peame minema toimiva koondisega edasi. Lehis on väga andekas noor sportlane ja tema aeg tuleb peagi. Ma ei näe põhjust, miks peaks olümpia eel ühelgi turniiril toimivat koosseisu muutma.»

Eesti edetabel:

1. Irina Embrich, 562 punkti

2. Erika Kirpu, 334

---------------------------------

3. Kristina Kuusk, 331

4. Katrina Lehis, 288

5. Nelli Paju, 201

6. Julia Beljajeva, 198

Tagasi üles