Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Reportaaž: kuidas elavad peatreenerid üle pingelise finaali?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Oliver Lüütsepp elab mängu täielikult sisse. | FOTO: MARGUS ANSU/PM/SCANPIX BALTICS

Kell Tartu Ülikooli spordihoone seinal näitab veidi enne kuut õhtul. Eesti võrkpallimeistrivõistluste finaalseeria teise kohtumise alguseni jääb tund aega. Seeriat 1:0 juhtiva tiitlikaitsja Tallinna Selveri peatreener Rainer Vassiljev lõpetab parajasti oma mängueelset rituaali: kohvi joomist.

Hetk hiljem saali suundudes ristuvad tema teed finaalivastase Tartu Bigbanki lootsi Oliver Lüütsepaga. Sõbralikult vahetatakse mõned laused, visatakse nalja. Edasi tuleb sõda.

30-aastane Lüütsepp ja 33-aastane Vassiljev on uuema põlvkonna treenerid. Noored ja võidujanulised.

40 minutit enne mängu algust jõuavad saali ka Tartu klubi bossid Alari Jõesaar ja Raivo Simson. Kui Tartu peaks selle seeria teisena lõpetama, kas siis jääb alles teist aastat meeskonna eesotsas olev Lüütsepp ametist ilma? Pärast Balti liiga kaotatud poolfinaali klubi juhid õnnest ei säranud...

Kui kell saab 19, on valmis nii mängijad kui treenerid.

Mida tulisemaks mäng läheb, seda selgemaks saab Lüütseppa jälgides, et ta on valmis kõik pallid ise vastu võtma. «Meil pole sel hooajal üliemotsionaalseid mehi, nagu olid Robert Täht ja Renee Teppan, seega püüan vahepeal ise ergutada. Samas püüan konkreetsust ja emotsioone tasakaalus hoida ja loodan, et ei kee üle,» kommenteerib Lüütsepp iseennast.

Avageimi lõpp on Tartu jaoks keeruline, Lüütsepp püüab kaotusseisust mõtlemisaegadega jagu saada. Aga pallid kukuvad muudkui tartlaste platsipoolele maha. Oliver Orava rünnakud viivad Selveri ette 22:19 ja geim kuulub Tallinna klubile 25:20.

Kahe geimi vahel on Lüütsepal oma meestega pikem jutuajamine. Probleeme jagub: vastuvõtt 43 protsenti, rünnak vaid 25 protsenti, liider Bradley Gunteri arvel kaks silma.

Teine geim. Kivisilla ja Gunteri blokk annab Tartule viiepunktilise edu 12:7.

Uue kooli meestena ei pane kumbki treeneritest hetkekski käest tahvlit mänguplaaniga. Lüütsepp suhtleb mängijatega rohkem ning jagab pingile tulnud meestele kiirelt kommentaare. Kui Mart Naaber paneb Karli Allikule võimsa bloki, tormab Lüütsepp platsile Naabrit tänama. Vassiljev pigem hoiab mängijatega distantsi.

Teine geim kuulub kindlalt Tartule 25:19. Kõik probleemsed asjad tehti paremini kui avageimis.

Kolmas geim. Selveri mehed teevad tehnilise praagi, punkt Tartule (12:12) ja Lüütsepp tõstab kaks kätt taeva poole. Vassiljev seletab samal ajal tahvliga vastaste eest suud varjates, mida pidanuks teisiti tegema.

Kui mängijal tekivad keskendumisraskused, saab ta välja vahetada. Peatreener seda endale lubada ei saa ja nii on Lüütsepp ja Vassiljev kohtumise kestel ülimalt keskendunud.

Võrkpallimängu on vaatamas ka Tartu Ülikooli korvpallimeeskonna juhendaja Gert Kullamäe. Eelmise aasta play-off’ide ajal ütles Kullamäe üht vollekohtumist vaadates siinkirjutajale, et ei suuda mõista, kuidas võrkpallitreenerid platsi ääres niivõrd vaoshoitud on. Samas oskavad Vassiljev ja Lüütsepp teha ka kurja nägu ja kõva häält. Mõlemad on oma olemuselt peatreenerimaterjal.

Gunter eksib ja Selveril geimpall: 24:22. Vassiljev röögatab pikalt ja valjult. Geim Selverile 25:23.

Neljas geim. Tartul taganemisteed pole. Selver läheb aga 12:7 ette. Palju on Tartu poolel õlakehitusi ja peataolekut. Tundub, et Vassiljev on tahvlist loobunud. Ta kõnnib käed puusas mööda platsi äärt. Tema plaan töötab, vastane eksib rohkem. Lüütsepp teeb viimaseid meeleheitlikke vahetusi, aga on näha, et ta on sisimas loobunud. Selver võidab geimi 25:14 ja mängu 3:1. «Jah, loobusin geimi keskel. Seeria on ees,» ütleb Lüütsepp.

Selveri libero Denis Losnikov sõnab, et Vassiljev jaksab mängu ajal uskumatult palju. Ja et emotsioonid ei käi tal kunagi üle pea. «Kui vaja, räägib individuaalselt, aga üldplaan on alati kindlalt peos,» ütleb Losnikov. Mängust rääkides kinnitab ta, et taas oldi Tartust vaimselt üle. «Edu tõi pidev üksteise utsitamine.»

VÕRKPALL

Eesti meistrivõistluste 2. finaalmäng

Tartu Bigbank – Tallinna Selver 1:3

Selver juhib seeriat 2:0. Kolmas mäng toimub reedel kl 19 Tartus.

Tagasi üles