:format(webp)/nginx/o/2017/06/18/6796111t1hd597.jpg)
Nagu eksperdid ennustasid, siis see pidi juhtuma pigem varem kui hiljem. Tänavu oma mängutasemes kvalitatiivse hüppe teinud Eesti tennise esireket Anett Kontaveit tõusis pühapäeval läbi aegade teiseks eestlannaks, kes suutnud võidutseda WTA-turniiril.
226 750 USA dollari suuruse auhinnafondiga 's-Hertogenboschi turniiri finaalivõit tulemusega 6:2, 6:3 venelanna Natalja Vihljantseva (WTA 74.) üle tõstab Kontaveidi taas uutesse kõrgustesse.
«Arvan, et mängisin hea mängu. Olen lihtsalt väga õnnelik. See on minu jaoks olnud suurepärane. Mul oli raskeid matše. Võita finaal on imeline,» rõõmustas Kontaveit võidu järel.
Eestlanna hooaeg läheb aga pärast esimest suurt võitu täistuuridel edasi. Seega on paslik vaadata, kuidas on Kontaveit viimasel ajal nii edukalt mänginud ja mis ootab teda lähiajal ees.
Kust ammutab Kontaveit vajalikel hetkedel jõudu?
Sel aastal kindlate sammudega aina suurematesse kõrgustesse astuva Kontaveidi edus mängib olulist rolli hollandlasest treener Glenn Schaap. Pühapäevase triumfi järel sai Schaap loomulikult Hollandi publiku käest ka sooja aplausi.
Schaap on tõestanud, et ta suudab oma konkreetsete sõnumitega tõsta ka mängu ajal eestlanna enesekindlust. 's-Hertogenboschi turniiri finaalis kutsus Kontaveit teises setis 2:3 kaotusseisus treeneri väljakule. Saadud õpetussõnade järel Kontaveit enam tagasi ei vaadanud ja võitis neli geimi venelanna ühe vastu. Sellega oligi mäng tehtud.
Mis ootab Kontaveiti ees järgmisena?
Puhkust eestlannale praegu ette nähtud ei ole. Juba täna tehakse Rafael Nadali kodusaarel Mallorcal algust järgmise 226 750 dollari suuruse auhinnafondiga turniiriga. Sarnaselt 's-Hertogenboschiga mängitakse taas murukattega väljakutel.
Avaringis on Kontaveidi vastaseks kuuenda asetusega Roberta Vinci (WTA 32.). Karjääri tippajal maailma seitsmes reket olnud Vinci on võitnud 25 WTA-turniiri ja mänginud 2015. aastal US Openi finaalis.
Ühe vaba päeva eestlanna siiski saab ja Vahemeres asuval saarel tuleb ta kõige varem väljakule teisipäeval.
Kuidas võiks minna Wimbledonis?
Suures plaanis jälgitakse muruväljakutel mängides ühe silmaga alati kõige vanemat ja mainekamat suure slämmi turniiri ehk Wimbledoni.
Seni on Kontaveit mänginud Wimbledonis kolmel korral põhiturniiril ja piirdunud alati avaringiga. Kindlasti on tänavu eesmärgid suuremad.
Esimestes ringides absoluutsete tippnimede kindlaks vältimiseks vajaks eestlanna asetust. Täna avaldatavas maailma edetabelis kerkib Kontaveit karjääri parimale kohale, 36. positsioonile. Nagu suure slämmi turniiridel ikka, saavad asetuse WTA tabeli 32 parimat mängijat.
Wimbledoni tabelit hakatakse koostama 26. juunil avaldatava maailma edetabeli põhjal ehk arvesse lähevad ka veel sel nädalal toimuva Mallorca turniiri punktid. Asetuse saamine tähendaks, et kahes esimeses ringis ei tuleks kindlasti vastamisi minna tabelis endast kõrgemal kohal asuva mängijaga.
Kas Kontaveidis on juba esikümne potentsiaali?
Käimasoleva aasta jooksvas edetabelis tõuseb Kontaveit sel nädalal koguni juba 20. positsioonile. Alates aprillist on eestlanna roninud tabelis jõudsalt ülespoole ja loomulikult võiks ju unistada ka esikümnest.
Reaalsuses kõik muidugi nii lihtne ei ole. Täna avaldatavas hooaja edetabelis on Kontaveidil 1164 punkti. Kümnendal positsioonil oleval Anastassia Pavljutšenkoval on aga kirjas 1613 silma.
Seega oleks juba sel aastal esikümnesse tõusmiseks vaja õnnestumist ka suure slämmi turniiril. Selles mõttes tähendaks õnnestumine tõenäoliselt vähemalt poolfinaali jõudmist.
«Üldises plaanis peavad kindlasti kõik maailma tippmängijad Kontaveidiga arvestama,» usub tennisekommentaator Margus Uba, et esikümnemängijad hoiavad eestlannal nagunii juba teraselt silma peal.
Mida ütleb võrdlus Kaia Kanepiga?
Nagu Eesti autorallis võrreldakse praegust tippmeest Ott Tänakut ikka Markko Märtiniga, siis tennises saab Kontaveidile ette panna Kaia Kanepi tulemusi.
Siinkohal mõned arvud Kontaveidi ja Kanepi võrdlusest. Mõlemad jõudsid esimest korda WTA-turniiril finaali 21-aastaselt. Kui Kontaveit sai sama vanalt kirja ka võidu, siis Kanepi sai esimest korda sel tasemel karika pea kohale tõsta 25-aastaselt. Esimene jõudis triumfini teises finaalis ja teine kolmandas.
Suure slämmi turniiridel on Kanepi karjääri jooksul seni mänginud viis korda veerandfinaalis. Kontaveidi parim saavutus on 2015. aasta US Openi kaheksandikfinaal.
Kui Kontaveit on praegu 21-aastane, siis sama vanalt oli Kanepi parim tulemus suurelt slämmilt US Openi 3. ring.
Lõpetuseks veel üks omapärane fakt. Kui Kontaveidi puhul on palju räägitud tema kohast käimasoleva aasta jooksvas edetabelis, siis Kanepi on omal ajal seda pingerida ka juhtinud. Selline mälestusväärne fakt pärineb 2012. aasta jaanuari esimesest poolest pärast seda, kui ta oli võitnud Brisbane’i WTA-turniiri. Maailma edetabelis on Kanepi parim koht 15. positsioon 2012. aastast.
LISALUGU
Miljoni dollari piir ületatud
Karjääri esimese WTA-turniirivõidu teeninud Eesti esireket Anett Kontaveit ületas maagilise piiri, kui on nüüd oma karjääri jooksul teeninud vähemalt miljon USA dollarit.
21-aastane eestlanna teenis Hollandis 's-Hertogenboschis Ricoh Openi nimelise muruväljakuturniiri võitmise eest 43 000 USA dollarit ja lisaks 280 punkti maailma edetabelisse. Nii on ta nüüd oma karjääri jooksul teeninud 1 021 750 USA dollarit auhinnaraha.
Karjääri seni suurima tšeki teenis Kontaveit 2015. aastal US Openil kaheksandikfinaali jõudmisega – toona oli sellise tulemuse eest ette nähtud 213 575 dollarit.
Kui võrrelda Kontaveidi karjääri auhinnaraha pikaaegse Eesti esitennisisti Kaia Kanepiga, siis viimane on senise karjääriga kogunud 4 441 864 USA dollarit. Silver Tabo
LISALUGU
Kihlveokontorid hindavad Kontaveidi võimalusi Wimbledonis kõrgelt
Anett Kontaveidi eilne triumf tõstis ta hoobilt mängijate sekka, kellele ennustatakse edu kahe nädala pärast algavatel Wimbledoni meistrivõistlustel. Näiteks kihlveobörsil Betfair peetakse Kontaveidi esikohast Wimbledonis tõenäolisemaks ainult kümne naise võitu.
Nendeks on Karolina Pliskova (koefitsient 6,7), Johanna Konta (8,22), Petra Kvitova (11,4), Venus Williams (14,3), maailma esireket Angelique Kerber (14,8), Garbine Muguruza (16,2), Viktoria Azarenka (16,7), Prantsusmaa lahtistel triumfeerinud Läti tennisist Jelena Ostapenko (17,1), Simona Halep (20,0) ja Coco Vandeweghe (22,0).
11.–12. kohta jagavad selles pingereas Kontaveit ja Elina Svitolina, kelle mõlema koefitsient on 30,0.
Kihlveokontorites, kus mäng käib maja, mitte teiste panustajate vastu, on Kontaveidi koefitsient mõnevõrra kõrgem (vahemikus 31,0–51,0). Kui Eesti esireket esineb edukalt ka sel nädalal Mallorcal peetaval turniiril, võib oodata koefitsientide langemist. Ott Järvela