Lõuna-Korea treener jahmatab uskumatu elulooga

Toby Dawson (esireas keskmine)

FOTO: ALEXANDER JOE/AFP

Kui keegi tema hoolealustest võidaks Lõuna-Koreale ajaloo esimese medali freestyle-suusatamise küngaslaskumises, siis on koondise treeneri Toby Dawsoni tõeliselt seikluslik elu saanud esimese suure tasu.

Nimelt on Toby Dawson kodakondsuselt ameeriklane, aga sündinud Lõuna-Korea sadamalinnas Busanis (varem Pusan) 1979. aastal. Kui ta kolmeaastaselt emaga koos turule läks, kaotasid nad teineteist silmist. Laps ei leidnudki enam vanemaid üles ja ta saadeti lastekodusse, kust poisi adopteeris Vaili (Colorado osariik) suusakeskuses elanud USA abielupaar.

Dawsonist sai edukas küngaslaskuja ning 2006. aastal tuli ta sel alal Torino olümpial pronksmedalile. Pärast seda sai tema senine elulugu laiemalt tuntuks ja Lõuna-Korea turismiministeerium võttis enda ülesandeks leida üles Dawsoni bioloogilised vanemad. Dawson saatis ka Koreasse oma vereproovi ning kaks nädalat hiljem leitigi vanemad üles. «See oli mulle päris suur šokk,» meenutas Dawson.

Sadade tele- ja fotokaamerate ees toimus Koreas Dawsoni ja tema pärisisa kohtumine. Vanem mees tervitas teda korea keeles, öeldes mitu korda: «Ma armastan sind!» Dawson ei osanud sõnagi korea keelt, kuid talle õpetati õiged tervitussõnad.

Kuigi edaspidi ei olnud Dawsoni kontakt oma bioloogilise isaga kuigi sage, otsustas ta sünnimaale siiski naasta Korea küngaslaskumise koondise peatreenerina.

«Mulle anti juhendada üpris noorte meeste seltskond, kelle seas oli ka natuke andekamaid aga krobelise tehnikaga sõitjaid. MK-sarja tasemeks ei olnud nad veel valmis,» rääkis Dawson, kelle üks hoolealune Jae Woo Choi tuli Sotši olümpial siiski 12. kohale.

Praegu on Choi maailma edetabelis neljas ning evib seega kodusel jõuproovil reaalseid medališansse. «Kui ta pääseks poodiumile, oleks see väga kõva sõna,» leidis Dawson. «Kuid Koreas on talle peale pandud väga suured pinged.»

Dawsoni leping lõpeb aprillis. Kas ta siis naaseb USA-sse, pole veel teada, sest mees abiellus korealannaga ja nüüd on paaril ka kolmeaastane poeg. Varem oli Dawson abielus ameeriklannaga.

Tagasi üles