Postimehe aruanne: üks niivõrd eriilmeline volleõhtu...

Võrkpalli Euroopa Kuldliiga poolfinaal Eesti - Türgi

FOTO: Sander Ilvest

Eesti võrkpall sai täna paari tunni jooksul ühe väga ilusa ja ühe päris nukra uudise: kahe aasta pärast tuleb EM-finaalturniiril esimest korda meile koju kätte, kuid meeskonnal jääb tänavu Kuldliiga esikoht kaitsmata.

Postimehe märkmed pärast äsjast 1:3 kaotust Kuldliiga poolfinaalis Türgile on teie ees.

EM Eestis. Lihtsalt vägev! Mängu eel küttis Euroopa võrkpalliliidu president Aleksandar Boricic pooltäis Saku suurhalli tõeliselt kuumaks teatega, et Eesti on 2021. aasta EM-finaalturniiri üks korraldajatest. Tõeliselt hästi ajastatud ja vahva üllatus (ehkki kandideerimine oli varem teada)! Kahtlemata peitub tolle uudise suurim väärtus teadmises, et esimest korda nii suurel pallimängualal sedavõrd kaalukat võistlust saame võõrustada.

Samas lisandub tore sportlik lisaväärtus: see tähendab, et Eesti on juba kindlustanud pääsme Vana Maailma 24 parema meeskonna sekka. Ehk teisisõnu: alates 2009. aastast oleme seitsmest EM-finaalturniirist osalenud kuuel (vahele jäi vaid 2013).

Paraku jäi see õhtu ainsaks rõõmuteateks.

Euroopa Kuldliiga poolfinaal: Eesti - Türgi

FOTO: Sander Ilvest

Pingelised geimid Türgile. Külla aga oli järgnevas omajagu EMi-laadse suure mängu hõngu ja pinget. Heitlus kujunes äärmiselt tasavägiseks, pikaks, närvesöövaks ja ka omajagu dramaatiliseks. Elekter särises pidevalt õhus.

Avageimis juhtis Eesti veel 14:12, kuid enda lihtsad vead eelkõige servi vastuvõtul (masendav 27%) tõid 23:25 kaotuse. Kui eestlased rõhutasid enne mängu, et äärmiselt oluline oleks hästi minema saada ja Türgi emotsiooni nii rikkuda, siis tegelikkus kujunes veidi äraspidiseks. Teises geimis ronis omakorda Eesti välja 8:11 kaotusseisust ning tiris tati, tahtejõu ja publiku abiga välja 25:22 võidu. Meie rünnakuprotsent oli tõusnud 62ni.

Kolmas vaatus kuulus veenvalt külalistele. Eesti ei juhtinud kordagi, vinnas end küll 17:17 ja 19:19 viigiseisudeni, aga lõpp (25:21) kuulus ikkagi Türgile. Neljandas pääses Eesti esimest korda ette 21:20, juhtis veel ka 24:23, päästis kaks matšpalli, ent pidi end 26:28 lööduks tunnistama.

Jokker Pulk ei päästnud. Eesti peatreener Gheorghe Cretu tegi koosseisus ühe üllatava lükke – terve ettevalmistusperioodi kaasa teinud Hindrek Pulk asendas diagonaalründaja kohal alles alavormis Oliver Vennot. Ardo Kreek oli vigastusest kosunud, täna Prantsusmaa tippklubi Poitiers’ga lepingu sõlminud Renee Teppan vaid sedavõrd, et sekkus üheks pallivahetuseks.

Cretu käiku tuleb igati kiita. Pulk sai kenasti hakkama, lõi maha tähtsaid palle ja tõi lõpuks 18 punkte. Täht lisas Eesti parimana 24 silma, küll aga tekkis raskematel hetkedel tahes-tahtmata küsimus: miks Cretu üldse ei vaheta?

Türgi kindlus ning 20aastase, 211 cm pikkuse ja 108 kilose Adis Lagumdzija (25 punkti) täpsus võtmehetkedel osutus meile ületamatuks. Türgi jätkab aga Kuldliigat kaotuseta ja heitleb homme esikoha nimel Valgevenega.

Euroopa Kuldliiga poolfinaal: Eesti - Türgi

FOTO: Sander Ilvest

Latt kukkus maha. Kaotus tähendas, et Eestil luhtus võimalus pääseda Challenger Cup turniirile ja ühtlasi kustus ka ilus unistus Rahvuste liigast. Ehkki Cretu ütles eile, et kaotus ei tähenda põrumist, siis pigem tuleb nõustuda Vennoga, kes lausus otsesõnu: kui nii läheb, saab suve esimene pool ebaõnnestunumise hinde.

Eesti alaliit võttis Kuldliiga finaalturniiri võõrustamisega teadliku riski. Rahakott muutus 175 000 euro võrra õhemaks, tagasi tuleb kas 60 000 (kui tänases kolmanda koha mängus Holland alistatakse) või 40 000 (kaotuse korral) eurot. Mullune esikoht jäi kaitsmata ning nüüd tuleb pilgud suunata juba septembrikuusse, kui Hollandis osaletakse EM-finaalturniiril. Loodetavasti on sinisärkide pill seal paremini hääles kuni hooaja seniste heitluste jooksul.

Tagasi üles