Holland mängis stiilis, mida hakati nimetama totaalseks jalgpalliks: nad tegid vastastele kõrget pressi, nende ründajad töötasid kaitses ja kaitsjad rünnakul. Kõige keskmes oli Barcelona superstaar Johan Cruijff, kel oli vabadus väljakul oma äranägemise järgi liikuda.
Grupp 3
Holland 5
Rootsi 4
Bulgaaria 2
Uruguay 1
Neljandas grupis oli algusest peale selge, et autsaideri Haiti kõrval jagavad Poola, Argentina ja Itaalia ära kaks edasipääsukohta. Grupi avalahingus sai valitsev olümpiavõitja Poola suurepärases mängus 3 : 2 võidu Argentina üle ning alistas hiljem ka Haiti ja Itaalia, minnes kindlalt grupist edasi. Argentina ja Itaalia omavahelise viigi tõttu tuli ka selles grupis teise edasipääseja väljaselgitamiseks appi võtta väravate vahe, mis soosis napilt argentiinlasi. Itaallased, nagu ka kaheksa aastat varem, naasid koju mädatomatite rahe saatel.
Grupp 4
Poola 6
Argentina 3
Itaalia 3
Haiti 0
Holland alistab tiitlikaitsja, Lääne-Saksamaa parandab vead
Mõlemas vahegrupis püsis pinge lõpuni välja, sest kaks paremat läksid vastamisi alles viimases voorus, et siis omavahelises heitluses finalist välja selgitada. A-vahegrupis näitas kohe avamängus oma taset Holland, kes sai tänu Cruijffi kahele tabamusele Argentina üle kindla 4 : 0 võidu. Sealjuures olid hollandlased esimese kolme mängu järel juhtme seinast tõmmanud – peatreener Rinus Michels sõitis näiteks paariks päevaks Madridi, kus tema Barcelona Hispaania karikavõistluste poolfinaalis mängis!
Numbrinopped
90 sekundit
kulus Johan Neeskensil finaalis skoori avamiseks. See on senimaani MM-finaalide ajaloo kiireim tabamus.
Carlos Caszely
oli esimene mängija, kes eemaldati MMil väljakult punase kaardiga. Varasemad eemaldamised olid kõik olnud suulised, Tšiili koondislane oli esimene, kelle ees ka reaalselt punast kaarti viibutati.
Ernst Jean-Joseph
oli esimene MMi mängija, kes jäi dopinguga vahele. Haiti koondise libero andis positiivse proovi pärast matši Itaaliaga ning sai mängukeelu.