Ajakiri Jalka jätkab tagasivaadete sarjaga, mis võtab järjepanu luubi alla kõik seni toimunud EM-finaalturniirid. Seekord on järg jõudnud 1980. aasta turniiri juurde – seni viimase, 2020. aasta EMini jõuame järgmise aasta maikuus, vahetult enne järgmise turniiri algust!
Käesolev artikkel ilmus ajakirja Jalka juulikuu numbris.
Loe ka: 1964. aasta EM: hispaanlased haaravad trooni, poolfinaalist jääb üle noatera eemale suurüllataja
Ajaloo kuuendaks EM-finaalturniiriks oli aeg küps seni vaid nelja võistkonna osavõtul toimunud finaalturniiri laiendamiseks – UEFA laiendas formaadi kaheksa võistkonnani, kuid loobus kummalisel kombel poolfinaalidest. See tähendas, et kahest neljaliikmelisest alagrupist pääsesid võitjad finaali, teise koha meeskonnad aga said võimaluse kolmanda koha peale mängida.
1977. aastaks olid huvist turniiri võõrustada märku andnud Inglismaa, Kreeka, Itaalia, Holland, Šveits ja Lääne-Saksamaa, kelle seast osutus valituks Itaalia. Esimest korda valiti korraldajamaa enne finaalturniirile pääsejate selgumist, mis tähendas, et võõrustajariik valiksarjas osalema ei pidanud ja sai kodusele finaalturniirile vabapääsme.
Turniiri Itaaliale andmine ja kohmakas formaadimuutus osutusid mõlemad ebaõnnestunud otsusteks. Itaalia jalgpalli tabas 1980. aasta kevadel suur Totonero nime kandnud skandaal, kus võimud paljastasid vihjete abil suure kokkuleppemängude võrgustiku. AC Milan ja Rooma Lazio kukutati karistuseks esiliigasse, mitut Serie A klubi löödi veel punktitrahvidega. Suurem osa karistada saanud mängijatest olid koondise mõttes küll kõrvalised tegelased, kuid kaks suurt nime Itaalia meeskonnast olid samuti paharettide seas – koondisega kahel MMil käinud ja 1968. aastal Euroopa meistriks kroonitud 40-aastane väravavaht Ricky Albertosi sai lõpuks kaheaastase mängukeelu, aga valusam hoop oli Itaalia koondisele see, et samasuguse karistusega löödi ka nende põhiründajat Paolo Rossit, kes oli alles 1978. aasta MMil säranud.