Hollandi viigivärav sündis 75. minutil aga veel kahtlasemast penaltist, kui van Basten Jürgen Kohleri taklamise peale kastis komistas, aga kiirelt uuesti püsti hüppas. Rumeenlasest kohtuniku Ioan Igna vile tuli näoilme järgi otsustades isegi van Bastenile ootamatult!
Standardolukordade spetsialist Ronald Koeman ei jätnud võimalust kasutamata ja kõmmutas penalti kindlalt võrku, kusjuures mõned minutid varem oleks ta vabalt võinud Rudi Völleri pikali tõukamise ja juustest sikutamise eest punase kaardi saada.
Kujuteldavast kõhuhädast «jagu saanud» Littbarski tuli lõpuks mängu 79. minutil ning oleks mängu peaaegu sakslaste kasuks kallutanud, kui tema kavalalt antud nurgalöök otse värava peale keeras ja alles joonelt klaariti. Otsustava hoobi andsid seepeale aga hoopis hollandlased: 88. minutil saatis Jan Woutersi sööt van Basteni Kohleriga võidu jooksma ning kuigi pall tundus olevat ründajast natuke liiga kaugel, suutis van Basten varba täpselt õigel ajal välja sirutada ja palli posti kõrvale võiduväravaks suunata.
Marco van Basteni ebaõiglaselt vara lõppenud karjäär
Kui 1984. aasta EM oli Michel Platini turniir, siis 1988. aasta EM oli Marco van Basteni tähetund – ja samamoodi nagu Platini suutis ka van Basten tõeliselt õnnestuda vaid ühel koondiseturniiril. 1988. aastal vaid 23aastaselt Hollandi Euroopa meistriks kroonitud van Bastenit näis ootavat särav ja pikk karjäär, kuid tegelikult oli tal tippkonkurentsi nautida veel mõni üksik aasta.
Koos koondisekaaslaste Ruud Gulliti ja Frank Rijkaardiga Milanis pallinud (tol ajal võiski Itaalia klubidel meeskonnas olla maksimaalselt kolm välismaalast) van Bastenit kimbutasid hüppeliigesevigastused juba EMi-eelsel hooajal, kui ta tegi võidukal Serie A hooajal kaasa vaid 11 mängus. Sellele järgnes veel viis tugevat aastat: 1992. ja 1993. aastal tuli ta Milaniga Itaalia meistriks, 1989. ja 1990. aastal võitis Meistrite liiga eelkäija Euroopa karika. Kahel korral tuli ta Serie A parimaks väravalööjaks ja kolmel aastal (1988, 1989, 1992) võitis ta Ballon d’Ori.
Hüppeliigesed hakkasid hollandlast taas alt vedama hooajal 1992/93, kui ta liigamängus saadud vigastuse tõttu pooleks aastaks kõrvale pidi jääma. Hooaja lõpuks naasis ta küll väljakule, kuid Marseille’ile kaotatud Meistrite liiga finaal selsamal Müncheni olümpiastaadionil, kus van Basten viis aastat varem Hollandiga tiitlivõitu nautis, jäigi tema viimaseks mänguks. Mängus saadud trauma sundis ta järjekordselt sama hüppeliigesega lõikuslauale ning kuigi järgneva kahe aasta jooksul prooviti erinevaid ravivõtteid ja meetodeid, ei olnud enam midagi teha – kõhred olid nii ära kulunud, et isegi tavaline kõndimine, rääkimata sportimisest, põhjustas põrguvalu. 1996. aastal otsustas ta drastilise operatsiooni kasuks, mille käigus kinnitati tema sääreluu püsivalt jalalaba külge – see tähendab küll seda, et sellest ajast saati on ta pidanud kõndima kergelt longates, kuid enam ei pea ta kannatama igapäevast valu.
Karjäärile tõmbas van Basten ametlikult joone alla 1995. aasta augustis 30aastaselt, kuid viimase mängu pidas ta vaid 28aastaselt, kui ta oli teoreetiliselt just füüsiliste ja vaimsete võimete kulminatsioonini jõudmas. Sellest hoolimata peetakse van Bastenit oma ajastu üheks paremaks mängijaks. Ta oli viimane mängija enne Lionel Messit ja Cristiano Ronaldot, kes suutis Ballon d’Ori kolmel korral võita.
Karjääri lõpu järel hakkas van Basten aktiivselt hoopis golfi mängima, tõustes händikäpi järgi arvestades isegi Hollandi saja parema mängija piirimaile. Treenerikursused läbis ta alles sajandi alguses, aga tegi selles vallas kiire lennu: hooajal 2003/04 oli ta Ajaxi duubelmeeskonna abitreener, kuid pärast 2004. aasta EMi määras Hollandi jalgpalliliit ta juba koondise uueks peatreeneriks. Koondist tüüris van Basten nii 2006. aasta MMil kui 2008. aasta EMil, kusjuures mõlemad turniirid kulgesid sarnaselt: pärast säravat alagrupifaasi langeti play-off’is esimesel tõkkel. Hiljem on van Basten olnud nii Amsterdami Ajaxi, Alkmaari kui Heerenveeni peatreener ning töötanud FIFAs tehnilise direktorina.